Bank Pocztowy wprowadza innowację. Klienci skorzystają z karty biometrycznej
Bank Pocztowy jako pierwszy w Polsce udostępnił kartę biometryczną dla klientów indywidualnych. Dokonanie każdej płatności zbliżeniowej wymaga uwierzytelnienia odciskiem palca posiadacza karty.
Bank Pocztowy we współpracy z organizacją Mastercard i firmą Thales jako pierwsza instytucja w Polsce udostępnił dzisiaj kartę biometryczną dla klientów indywidualnych. Zarząd Banku podkreśla, że jest to kolejne działanie wpisujące się w strategię rozwoju rozwiązań cyfrowych Banku Pocztowego, które upowszechni i jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych w Polsce.
– Karty biometryczne to zupełnie nowa jakość w zakresie bezpieczeństwa realizacji transakcji bezgotówkowych. Odcisk palca, a mówiąc precyzyjniej pozyskany wzorzec biometryczny odcisku linii papilarnych palca, jest czymś unikatowym dla każdego człowieka. Oznacza to, że wyeliminowane zostaje ryzyko dokonania transakcji zbliżeniowej przez kogoś innego niż prawowity posiadacz karty – komentuje Sylwia Kosidło, Dyrektor Departamentu Bankowości Cyfrowej i Usług Płatniczych Banku Pocztowego.
W pierwszej edycji sprzedaży limitowanej oferowanych jest 950 sztuk kart biometrycznych. Najpierw trafią one do klientów, którzy posiadają już rachunek w Banku Pocztowym. – Mam nadzieję, że udostępnienie klientom indywidualnym kart biometrycznych jeszcze bardziej spopularyzuje transakcje bezgotówkowe w Polsce. Jesteśmy pierwszym bankiem na rodzimym rynku, który wprowadza to innowacyjne rozwiązanie dla klientów indywidualnych i jednocześnie jednym z nielicznych w Europie – dodaje Kosidło.
Płatność uwierzytelniana odciskiem palca
Karta jest dostarczana wraz z niewielkim urządzeniem, dzięki któremu można zarejestrować na niej biometryczny wzorzec odcisków dwóch swoich palców. Karty oraz potrzebne do rejestrowania biometrycznego wzorca odcisku palca czytniki dostarcza francuska firma Thales, która jest autorem tego innowacyjnego produktu.
Karta zabezpieczona biometrycznie może być używana zarówno zbliżeniowo, jak i tradycyjnie, przy czym nie jest wymagane podanie kodu PIN. Będzie to koniecznie jedynie przy stykowych wypłatach gotówki z bankomatów i wpłatach we wpłatomatach. Kartą można też realizować płatności internetowe oraz dodać do portfeli cyfrowych udostępnianych przez bank.
Co istotne, wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności.
Konrad Siwik, dziennikarz Gadżetomanii