Basen ogrodowy – jak wybrać najlepszy?

Dmuchany basen ogrodowy dzięki miękkim ścianom jest najbezpieczniejszą opcją dla dzieci
Dmuchany basen ogrodowy dzięki miękkim ścianom jest najbezpieczniejszą opcją dla dzieci
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/photobac
Tomasz Karkuć

09.06.2017 09:29, aktual.: 09.03.2022 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O basenie ogrodowym zwykle myślimy jak o luksusowym zbiorniku wbudowanym w ziemię, w którym kąpią się gwiazdy show biznesu. Tymczasem każdy z nas może mieć atrakcyjny basen ogrodowy, którego zakup nie zrujnuje domowego budżetu. Jaki basen kupić?

Basen ogrodowy - rodzaje

Jeśli nie mamy czasu, miejsca w ogrodzie lub wystarczających środków finansowych na budowę basenu w ziemi, warto rozważyć basen wolnostojący. Można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce, stąd też druga nazwa – basen przenośny. Zasadniczo możemy wyróżnić cztery rodzaje basenów ogrodowych:

  • baseny dmuchane,
  • baseny stelażowe,
  • baseny rozporowe,
  • baseny z hydromasażem.

Co je charakteryzuje?

Dmuchany basen ogrodowy

Najlepszym basenem dla dzieci jest basen dmuchany. Co prawda nie nadaje się do nauki pływania, ponieważ jest bardzo płytki i zwykle niewielkich rozmiarów, ale właśnie dlatego jest idealny dla dzieci. Głównym atutem jest bowiem bezpieczeństwo i to nie tylko ze względu na niski poziom wody – dmuchane ścianki basenów dziecięcych gwarantują bowiem, że podczas wodnych szaleństw nasze pociechy nie uderzą o twarde elementy.

Stelażowy basen ogrodowy

Idealnym basenem przenośnym dla dorosłych będzie basen stelażowy. Główną zaletą jest znaczna głębokość, która umożliwia jego użytkownikom swobodne pływanie, a nawet nurkowanie.

Baseny stelażowe do ogrodu są ponadto najbardziej wytrzymałymi spośród wszystkich wolnostojących zbiorników. Odpowiada za to ich metalowa konstrukcja, dzięki której te baseny mogą mieć tak duże wymiary. Stelaż w tego typu basenach sprawia jednak, że ich instalacja może zająć sporo czasu – dlatego jest to inwestycja przede wszystkim dla osób cierpliwych.

Rozporowy basen ogrodowy

Ostatnio bardzo popularne zrobiły się baseny rozporowe, które łączą w sobie niektóre cechy basenów dmuchanych i stelażowych. Baseny rozporowe dosyć łatwo się rozkłada, jak również składa, co charakteryzuje także baseny dmuchane. Baseny rozporowe są jednak znacznie bardziej wytrzymałe od dmuchanych, mimo że produkowane są z tworzywa.

Rozporowe baseny przenośne to doskonała rozrywka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - choć raczej tych nieco bardziej podrośniętych. Fenomen konstrukcji basenów rozporowych opiera się na bardzo prostej zasadzie – napór wody stabilizuje ścianki basenowe.

Ogrodowy basen z hydromasażem

Basen z hydromasażem to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które kąpiel w ogrodzie traktują bardziej w kategorii relaksu niż wodnego szaleństwa. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli poczuć się na działce jak w kompleksie SPA. Woda w basenach z hydromasażem może zostać znacznie podgrzana (zwykle do około 40 stopni Celsjusza). Większość basenów z hydromasażem posiada łatwy w obsłudze panel sterowania, który reguluje pracę dysz powietrznych i odpowiada za powstawanie bąbelków.

Basen ogrodowy – ochrona i pielęgnacja

Nie zapominajmy, że o basen ogrodowy należy dbać. Choćby ze względu na fakt, że woda znajdująca się w basenie ogrodowym narażona jest na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dlatego warto zaopatrzyć się m.in. w przykrycie do basenów ogrodowych, które należy zakładać np. w przypadku ulewnych, zimnych deszczów. Pokrowiec basenowy przydaje się również w sytuacji, gdy wieje porywisty wiatr, który może nanieść do basenu ogrodowego mnóstwo śmieci. Przy zakupie takiego przykrycia warto pamiętać o tym, że wielkością powinno ono odpowiadać rozmiarom basenu.

To samo kryterium, czyli rozmiar zbiornika, ma ogromne znaczenie także przy zakupie pompy basenowej, która jest niezbędna do czyszczenia basenu ogrodowego. Pompy do basenu to bowiem bardzo zróżnicowane urządzenia, które mogą posiadać niewielką lub przeciwnie – bardzo dużą moc. Zasadniczo im większa jest moc pompy, tym więcej wody w basenie jest ona w stanie przefiltrować. Warto jednak pamiętać, że pompy basenowe nie nadają się do maleńkich dmuchanych basenów. Jednak jeśli jesteśmy posiadaczami basenów stelażowych bądź rozporowych, zakup pompy jest wskazany.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)