Oświetlenie ogrodowe – propozycje

Oświetlenie ogrodowe – propozycje

Solarne lampy to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w oświetlaniu ogrodu
Solarne lampy to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w oświetlaniu ogrodu
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Ryhor Bruyeu
Tomasz Karkuć
14.06.2017 09:17, aktualizacja: 09.03.2022 11:07

Jeśli chcemy, żeby nasz ogród stał się miejscem nocnych imprez latem lub po prostu atrakcyjnie wyglądał po zmroku, warto zdecydować się na oświetlenie ogrodowe. Wybór powinien zależeć od tego, do czego i w jakim miejscu potrzebujemy źródła światła.

Oświetlenie ogrodowe – rodzaje

Musimy pamiętać, że takie oświetlenie, jakie instalujemy wewnątrz domu, nie będzie nadawało się do ogrodu. Tam panują przecież zmienne warunki atmosferyczne i niewłaściwe lampki mogą stanowić dla nas zagrożenie ze względu na mało wytrzymałą osłonę, która będzie bardziej narażona na pęknięcia czy brak odporności na wilgoć.

Oświetlenie ogrodowe to bardzo szerokie pojęcie, pod którym kryją się przede wszystkim:

  • solarne lampy ogrodowe,
  • lampy punktowe (w tym wpuszczane lampy punktowe),
  • latarnie ogrodowe,
  • reflektory ogrodowe.

Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

Solarna lampa ogrodowa

Lampy solarne zewnętrzne mają czasem postać charakterystycznych kulek i są dosyć uniwersalne. Pasują zarówno do "dzikich” ogrodów, w których ingerencja człowieka nie jest znaczna, jak i nowoczesnych, w których wygląd każdego centymetra kwadratowego jest wynikiem przemyślanej koncepcji autora.

Na lampy solarne trzeba jednak uważać, gdyż paliki, które je podtrzymują, zwykle wbija się w ziemię do samego końca (w przeciwnym wypadku wygląda to mniej estetycznie). W taką przygruntową lampę solarną łatwo więc można wdepnąć – ale tylko w dzień, gdyż w nocy świeci ona mocnym światłem, przez co jest bardzo widoczna. W związku z tym jest to idealne oświetlenie ścieżki.

Punktowa lampa ogrodowa

Lampy punktowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, nie emitują światła we wszystkie możliwe strony, lecz nadają się raczej do rozjaśniania konkretnych miejsc. Mają one zwykle ruchomą główkę, która ułatwia skierowanie strumienia w danym kierunku. Ogrodowe lampy punktowe są zazwyczaj wyposażone w diody LED i cechują się wysoką klasą energetyczną A+ lub A++.

Rodzajem lampy punktowej jest wpuszczana lampa ogrodowa - to idealne oświetlenie podłoża tarasu lub drewnianej ścieżki. Wpuszczane lampy mogą być także montowane na suficie lub w ścianach. Jest to bardzo efektowne oświetlenie, które najlepiej będzie pasować do nowocześnie urządzonych działek. W dodatku lampy punktowe są energooszczędne - ich moc to zaledwie 1 W.

Latarnia ogrodowa

Latarnie ogrodowe to zdecydowanie najbardziej eleganckie oświetlenie terenu wokół domu. Większość posiada klasyczny wygląd, jednak w sklepach znajdują się także modele o nowoczesnym designie. Latarnie często charakteryzują się klasą szczelności IP 54, co oznacza, że są one bardzo odporne na kurz, lecz nieco mniej odporne na wodę - dlatego nie powinny stać choćby w pobliżu fontanny.

Latarnie do ogrodu zwykle świecą ciepłym światłem, które tworzy na działce relaksujący, a nawet romantyczny nastrój. Montaż takiego źródła światła może być nieco skomplikowanym zadaniem, dlatego warto w tym celu zadzwonić po elektryka.

Reflektor ogrodowy

Jeśli chcemy skierować strumień mocnego światła na dany obszar ogrodu, wybierzmy reflektory ogrodowe. Jeśli kupimy kilka i ustawimy je w zamkniętym kręgu, w efektowny sposób podświetlimy fontannę, której widokiem będziemy mogli cieszyć się również w nocy. Reflektory ogrodowe często są do nabycia w zestawie z szybkozłączkami i transformatorem.

Czujnik zmierzchu

Warto zatroszczyć się nie tylko o sam rodzaj oświetlenia ogrodowego, ale również o akcesoria, które pomogą nim sterować. Samodzielne włączanie i wyłączanie światła w ogrodzie może być na dłuższą metę uciążliwe. W związku z tym niezbędny w oświetleniu ogrodu może okazać się czujnik zmierzchu. Ogrodowy czujnik zmierzchu samodzielnie uruchamia oświetlenie, gdy natężenie światła dziennego słabnie. Wyłącza też lampy, gdy tylko pojawiają się pierwsze promienie słoneczne. W nowoczesnych czujnikach zmierzchu możemy też ustawić czas, po jakim oświetlenie ogrodowe samo zgaśnie.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)