Będzie pracował na głębokości 3 km. Powstaje podwodny "Teleskop Webba"

Cubic Kilometer Neutrino Telescope, znany też jako KM3Net, pomoże naukowcom w lepszym zrozumieniu Wszechświata. Nowy teleskop nie zostanie jednak wyniesiony na orbitę, lecz spuszczony 3 km w głąb morza.

KM3Net - podwodny teleskop
KM3Net - podwodny teleskop
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | KM3Net
Adam Gaafar

25.01.2023 14:12

Nietypowy teleskop będzie miał za zadanie zbierać dane o neutrinach. Według naukowców jest to bardzo ważne dla lepszego poznania Wszechświata. Chociaż miliardy neutrin przechodzą przez ludzkie ciało w każdej sekundzie, są one jednymi z najbardziej nieuchwytnych cząstek w kosmosie, jeśli chodzi o ich rzeczywistą obserwację. KM3Net ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy. Dlaczego jest tak ważny dla nauki?

Podwodny "Teleskop Webba"

Serwis naukowy Interesting Enineering zwraca uwagę, że neutrina są tak nieuchwytne i trudne do wykrycia, ponieważ prawie nie wchodzą w interakcje z otoczeniem. Właśnie dlatego astronomowie zdecydowali się zbudować KM3Net - jedno z najbardziej niezwykłych obserwatoriów, jakie kiedykolwiek powstało. Nietypowy teleskop ma służyć wykrywaniu nieuchwytnych neutrin.

Warto nadmienić, że to, co sprawia, że wspomniane cząstki ​​są tak trudne do wykrycia, jest również tym, co czyni je niezwykle cennymi dla astronomów. W przeciwieństwie do fotonów lub cząstek światła, neutrina są w dużej mierze niezakłócane przez materię i pola elektromagnetyczne, co oznacza, że ​​nie ulegają takiej samej degradacji podczas przemierzania ogromnej przestrzeni kosmicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Innymi słowy, mogą one dostarczyć jeszcze więcej informacji o Wszechświecie niż najnowocześniejsze obserwatoria kosmiczne, takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Neutrina mogą pochodzić z supernowych, łączących się gwiazd i innych zdarzeń kosmicznych, które mogą dostarczyć naukowcom cennych danych.

Podwodny teleskop ważny dla astronomii

KM3Net jest obecnie budowany u wybrzeży Sycylii. Ma postać dużej kuli, która – zgodnie z założeniami – zostanie zanurzona w Morzu Śródziemnym na głębokość 3 km. Teleskop ma wykrywać superenergetyczne neutrina, które pochodzą z odległych galaktyk. Po ukończeniu będzie się składał z setek tysięcy sferycznych detektorów przymocowanych do sznurków i zawieszonych pionowo na dnie morza.

Warto zauważyć, że oceany i morza są dobrym miejscem obserwacyjnym dla astronomów, czego dowiodło wcześniej działające od 2011 r. obserwatorium IceCube Neutrino. Wykorzystuje ono detektory wwiercone w kilometr sześcienny czystego lodu na Antarktydzie. Obserwacje z IceCube doprowadziły do ​​pierwszego dowodu na to, że niektóre neutrina pochodzą z blazarów – bardzo aktywnego typu galaktyk zasilanych przez czarną dziurę. KM3Net ma się składać z ponad 6 tys. kul, z których każda zawiera 31 bardzo czułych detektorów zwanych fotopowielaczami.

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.