Bezpieczne ogniwa wodorowe mogą powstać w Polsce!

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z kolegami z niemieckiego Duisburg-Essen, znaleźli związki chemiczne, które pozwolą na wykorzystanie powszechnie używanego borowodorku sodu jako "magazyn wodoru", dzięki czemu można będzie zasilać auta nie gazowym wodorem, ale... proszkiem.

Ogniwo  wodorowe
Ogniwo wodorowe
Henryk Tur

09.10.2010 14:00

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, wraz z kolegami z niemieckiego Duisburg-Essen, znaleźli związki chemiczne, które pozwolą na wykorzystanie powszechnie używanego borowodorku sodu jako "magazyn wodoru", dzięki czemu można będzie zasilać auta nie gazowym wodorem, ale... proszkiem.

Ten proszek byłby następnie ogrzewany i wydzielałby duże ilości wodoru, który jest niezbędny do zasilania ogniw elektrycznych. Potrzebny jest jeszcze właściwy katalizator, czyli druga substancja, które umożliwi podgrzanemu borowodorkowi rozłożyć się, a tym samym "wypuścić" zawarty w nim wodór. Naukowcom udało się też sprawić, że dzieje się to w stosunkowo niskiej temperaturze. Jak tłumaczy pracujący nad zagadnieniem dr hab. Wojciech Grochala z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego:

Stałe borowodorki najczęściej rozkładają się w bardzo wysokich temperaturach, rzędu 400 stopni Celsjusza. Nam udało się sprawić, że reakcja zachodzi już w temperaturze około 130-140 stopni Celsjusza, co jest bliższe realnym zastosowaniom technologicznym
Auto na wodór
Auto na wodór

Naukowcy skupili się tez nad kosztami - chcą, by katalizator był tańszy niż te, które używają kosztownych metali - rodu, irydu czy platyny.

Substancja, nad którą pracowaliśmy to borowodorek niklu skompleksowany cyklamem, czyli związkiem organicznym o specyficznej strukturze, składającym się z węgla, azotu i wodoru. Świadomie zrezygnowaliśmy z wykorzystania drogich metali i nasze układy działają w oparciu o tani i powszechnie dostępny nikiel
Ogniwa wodorowe
Ogniwa wodorowe

Opracowana substancja nie jest jeszcze katalizatorem o odpowiednich właściwościach. Jednak najważniejszy krok został już zrobiony - poznali metodę tworzenia i modyfikowania tego typu związków chemicznych. Udoskonalenie katalizatora nie powinno więc być trudne. Zastosowanie nowych katalizatorów do pozyskiwania wodoru z ciał stałych powinno pomóc w upowszechnieniu zasilania wodorowego. I nie chodzi tu tylko o koszta, ale i barierę psychologiczną.

Wielu ludzi będzie obawiało się wozić w samochodzie butlę ze sprężonym wodorem, chociaż nie ma dowodów na to, że jest to bardziej niebezpieczne, niż wożenie w baku benzyny. Gdyby jednak kierowca wiedział, że nie ma tej butli, a pojemnik wypełniony proszkiem, podobnym do proszku do prania, z którego jedynie "na żądanie" wydziela się potrzebna ilość wodoru, to czułby się o wiele bezpieczniej

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na dalsze wyniki badań. Mogą być one kamieniem milowym do upowszechnienia aut zasilanych tego typu "paliwem".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.