Biopaliwo z masła – alternatywa dla kurczakodiesla

Po pomysłach na wykorzystanie tłuszczu z kurczaków i tego pochodzącego z zabiegów liposukcji, przyszła kolej na koncept, by surowcem do produkcji biodiesla było masło.

kromka chleba
kromka chleba
Katarzyna Kieś

30.07.2010 00:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po pomysłach na wykorzystanie tłuszczu z kurczaków i tego pochodzącego z zabiegów liposukcji, przyszła kolej na koncept, by surowcem do produkcji biodiesla było masło.

Oczywiście, do przeróbki trafiać miałyby nie pachnące, świeżutkie kostki, ale masło zjełczałe, zepsute, zanieczyszczone lub niezjedzone.

Wyniki eksperymentów wskazują, że biodiesel wytworzony z masła spełnia wymagania norm względem tego rodzaju paliw. A jeśli dobrze oczyścić otrzymany produkt lub zmieszać maślane biopaliwo z biodieslem otrzymanym z innego surowca, mieszanka nadaje się do napędzania silników wysokoprężnych.

Dlaczego zainteresowano się akurat masłem? Amerykańscy naukowcy argumentują, że jest to surowiec tani, dostępny od ręki i nadający się do opłacalnej przeróbki w biopaliwo. Argument pierwszy – prawdziwy chyba tylko w Ameryce, bo polskie masło tanim nie jest; drugi – dopóki nie zawita do nas kolejny kryzys gospodarczy, masło rzeczywiście powinno być dostępne bez problemu; to, czy technologia jest opłacalna, okaże się dopiero, kiedy uda się ją wprowadzić i utrzymać na rynku.

Ciekawe jednak, czy opisywana produkcja biodiesla oparta jest jedynie na prawdziwym maśle – bo to akurat w sklepach czasem trudno wypatrzyć wśród zalewu wyrobów masłopodobnych.

Źródło: Science Codex

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.