BlueWalker 3 już w kosmosie. Satelita może przyćmić wszystko oprócz Księżyca

SpaceX wystrzelił w kosmos największego w historii komercyjnego satelitę komunikacyjnego BlueWalker 3. Nowatorskie urządzenie zaprojektowane do dostarczania sygnałów telefonii komórkowej z kosmosu rozwinie dużą antenę o powierzchni 64 metrów kwadratowych, czyli o wielkości porównywalnej do boiska do squasha.

BlueWalker 3 już w kosmosie - zdjęcie ilustracyjne
BlueWalker 3 już w kosmosie - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Bernt Ove Moss / EyeEm
Karolina Modzelewska

W sobotę 10 września SpaceX na pokładzie rakiety Falcon 9 wystrzelił z Pad 39A w NASA Kennedy Space Center na Florydzie 34 satelity Starlink oraz nowatorskiego satelitę BlueWalker 3, uznawanego za największego komercyjnego satelitę, który kiedykolwiek poleciał w kosmos. Jak informuje serwis Space.com, był to również najcięższy ładunek, jaki firma SpaceX wyniosła w kosmos, co stanowiło niemałe wyzwanie. W tym celu konieczne było uruchomienie aż pięciu silników rakiety Falcon 9 (dla przypomnienia - pierwszy stopień rakiety ma dziewięć silników Merlin, drugi - jeden silnik rakietowy Merlin).

BlueWalker 3 - największy komercyjny satelita w kosmosie

Urządzenie opracowane przez AST SpaceMobile ma imponujące rozmiary. Waży 1500 kg, a po całkowitym rozłożeniu jego powierzchnia wyniesie 64 metrów kwadratowych. Najprawdopodobniej nastąpi to za kilka tygodni, kiedy jego twórcy upewnią się, że działa w prawidłowy sposób. BlueWalker 3 został wyniesiony w kosmos, aby przetestować nową technologię do świadczenia globalnych usług telefonii komórkowej bezpośrednio użytkownikom z kosmosu.

AST SpaceMobile chce stworzyć usługę telefoniczną, która wypełni istniejące luki i pozwoli na zapewnienie bezproblemowej łączności na obszarach o niedostatecznym zasięgu. Space.com podkreśla, że AST SpaceMobile nawiązał współpracę z 25 dostawcami usług komórkowych, z których 10 weźmie udział w planowanym przez firmę sześciomiesięcznym rejsie próbnym BlueWalker 3. W jego trakcie sprawdzone zostaną jego możliwości na sześciu kontynentach.

Rozmiary oraz płaska konstrukcja satelity, który orbituje około 500 km nad Ziemią, mogą sprawić, że BlueWalker 3 będzie bardzo dobrze widoczny dla ziemskich obserwatorów. Urządzenie po rozłożeniu odbije dużą ilość światła słonecznego, a zdaniem SpaceWather satelita "może stać się jaśniejszy niż planeta Wenus, przyćmiewając wszystko na nocnym niebie z wyjątkiem Księżyca".

Na razie w kosmos wystrzelono jednego satelitę BlueWalker 3. Jego producent - AST SpaceMobile, planuje wystrzelić ponad 100 większych satelitów zwanych BlueBirds, które będę nawet dwukrotnie większe od BlueWalker 3, co oznacza, że będą jeszcze jaśniejsze i lepiej widoczne na nocnym niebie. Na razie są to tylko plany, warto jednak zaznaczyć, że duża liczba sztucznych, jasnych obiektów w kosmosie może utrudnić astronomom obserwowanie bardziej odległych obiektów.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Saharą kryje się ogromny zbiornik wody. Jest jak siedem Bałtyków

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.