Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne

Tworzenie w domu sieci inteligentnych urządzeń nie musi oznaczać ich wymiany na najnowsze modele. Nowojorski startup przekonuje że wystarczy niewielkie urządzenie wpinane do gniazdka elektrycznego. W jaki sposób działa?

Bond: każde sterowane pilotem urządzenie może być inteligentne
Jarosław Balcerzak

Inteligentny dom w dyskretny sposób

Wracamy z pracy, otwieramy pilotem drzwi garażowe, po wejściu do domu w podobny sposób uruchamiany klimatyzację, nawilżacz powietrza lub podnosimy żaluzje. Kolejność, ilość i rodzaj urządzeń mogą się różnić, jednak zasada pozostaje niezmienna: funkcjonujemy w otoczeniu sprzętu obsługiwanego bezprzewodowymi pilotami.

Alternatywny pomysł ich kontrolowania proponuje nowojorski startup Olibra. Swój flagowy produkt prezentowali już w ubiegłym miesiącu na targach CES 2017, natomiast dziś można już zamówić go w przedsprzedaży. Niewielka kostka z tworzywa otrzymała nazwę Bond i pracuje wpięta wprost w gniazdko elektryczne, podobnie jak część popularnych punktów dostępowych WiFi.

Obraz

Obsługa smartfonem lub głosem

Zasada działania jest niezwykle prosta: pilota (radiowego bądź na podczerwień) dowolnego urządzenia kierujemy w stronę Bonda i oczekujemy na rozpoznanie sygnału. Od tej pory kontrola nad tymże sprzętem trafia na naszego smartfona, a jeśli posiadamy już w domu system Alexa, z łatwością dołączamy nowe urządzenie do dotychczasowych posiadanych w inteligentnej sieci.

Jakość połączenia Bonda z routerem w każdej chwili można zweryfikować w dedykowanej aplikacji (iOS i Android), z kolei jakość komunikacji ze sparowanym urządzeniem zależy od rodzaju jego pilota. Radiowy pozwoli na sterowanie Bondem ulokowanym także w innym pomieszczeniu, podczas gdy wariant na podczerwień będzie wymagał bezpośrednio skierowanego sygnału.

Pojedynczy Bond może obsługiwać nawet 6 urządzeń, których zmian statusu „nasłuchuje” z nawet 15 metrów. Zadbano także o bezproblemową komunikację kilku Bondów w różnych pomieszczeniach domu. Funkcjonalność pilota zostaje zachowana – zyskujemy dodatkowy sposób kontroli zamiast zastępowania dotychczasowego.

Zakres możliwych zastosowań jest naprawdę spory.
Zakres możliwych zastosowań jest naprawdę spory.

Innowacja w atmosferze sprzecznych informacji

Innowacyjne urządzenie skutecznie przypomina, że w pogoni za nowościami wymiana sprzętu nie jest jedynym rozwiązaniem. Perspektywa zastąpienia pilotów smartfonem i poleceniami głosowymi rzeczywiście brzmi atrakcyjnie, choć niekoniecznie przekonuje do wymiany mnóstwa posiadanych w domu urządzeń. Bond udowadnia, że można tego dokonać dużo taniej.

Urządzenie w przedsprzedaży wyceniono na 99 dol., nieznany pozostaje jednak termin dostawy. Niepokoić może również bałagan w dziale informacji prawnych na oficjalnej stronie, gdzie firma naprzemiennie nazywa się Olibra bądź… Zolibra. Adres korespondencyjny również nie został tam podany, a wymieniony na stronie głównej nie prezentuje się w Street View zbyt profesjonalnie.

Wizja stworzona przez producenta jest więc kusząca, jednak bałagan organizacyjny wzbudza wątpliwości porównywalne z częścią kampanii na Kickstarterze. Czas pokaże na ile nieścisłości na stronie internetowej przełożą się na funkcjonowanie firmy i wywiązywanie się z zamówień. W przypadku niepowodzenia konkurencja chętnie podchwyci świetny pomysł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.