Samsung Smart Control: TV, konsola i odtwarzacz pod kontrolą jednego pilota
Samsung wprowadził do sprzedaży pilota prawdziwie uniwersalnego. Dzięki intuicyjnemu programowaniu ma nam umożliwić kontrolę nad wieloma urządzeniami RTV. Czy jego możliwości faktycznie przewyższą kilka dedykowanych pilotów?
Prostota w odpowiedzi na nadmiar
Ilość urządzeń, jakie podłączamy do telewizora, nieustannie się zwiększa. Niegdyś był to zaledwie odtwarzacz VHS, później DVD, do niego dołączyło kino domowe, następnie konsola, niekiedy Blu-Ray lub soundbar. „Uzbrajanie” domowego systemu rozrywki trwa w najlepsze i już od wielu lat stawia nas przed trudnym wyborem pomiędzy szeregiem pilotów dedykowanych a uniwersalnymi rozmaitych marek.
Kto choć raz programował pilot uniwersalny, wie ile może to kosztować czasu i frustracji. Każdy producent ma swoją wizję, która w obliczu ogromnej liczby producentów sprzętu RTV skutkuje rozmaitymi trudnościami przy jego obsłudze. Swoje próby zunifikowania całej gamy odbiorników podejmowali również najwięksi producenci elektroniki, m.in. Samsung czy Logitech. Sukcesy przeplatały się przy tym z niepowodzeniami: proponowane rozwiązania były często skomplikowane bądź kosztowne.
Mniej przycisków, więcej funkcjonalności
Znacznie nowocześniej do problemu podszedł Samsung. Wygląd pilota Smart Control w pierwszej kolejności nakazuje zastanowić się czy 10 przycisków to wystarczająca liczba. Owszem, niewątpliwie nadaje mu minimalistyczny i wyjątkowo estetyczny wygląd ale ma prawo budzić obawy. Doświadczenie podpowiada, że im mniej fizycznych przycisków - tym więcej ich przyciśnięć potrzeba, by wywołać żądaną funkcję.
Samsung zapewnia, że jest odwrotnie. Fizyczna klawiatura zmieniła po prostu formę na wirtualną, widoczną na ekranie telewizora. Odpowiednie funkcje wywołamy więc równie sprawnie co klasycznym pilotem. Proces parowania również ma się odbywać w sposób intuicyjny, wymagający kilku przyciśnięć przycisków i korzystający z technologii Bluetooth oraz HDMI-CEC. Na użytkowników najnowszych telewizorów Samsung Smart TV czeka również możliwość wydawania poleceń głosowych.
Technologia skutecznie oswojona
Możliwości nowego pilota prezentują się bardzo obiecująco. Perspektywa skutecznego sterowania domowym centrum multimedialnym w tak prosty, a zarazem skuteczny sposób wydaje się trafionym pomysłem. Pozostaje jedynie pytanie o faktyczną kompatybilność z rozmaitym sprzętem RTV oraz indywidualne odczucia użytkowników związane z nowym interfejsem sterowania. Ten aspekt zweryfikuje czas i wyniki sprzedażowe firmy, których nie będzie można ewentualnie tłumaczyć brakiem popytu.
Na uniwersalnego pilota, którego obsługa nie prowadzi do frustracji a cena do ruiny, czekamy bowiem wszyscy. Tym razem o naszą uwagę zabiega Samsung i niewykluczone, że mu się uda i to na kilku płaszczyznach: dyskretnym designem, wygodą użytkowania oraz przyjazną technologią. Oby i tym razem nie skończyło się na marketingowych obietnicach.