Interscatter przetwarza sygnał Bluetooth na Wi-Fi. Nadchodzi rewolucja w komunikacji

Interscatter przetwarza sygnał Bluetooth na Wi‑Fi. Nadchodzi rewolucja w komunikacji

Interscatter przetwarza sygnał Bluetooth na Wi-Fi. Nadchodzi rewolucja w komunikacji
Jarosław Balcerzak
23.08.2016 07:00, aktualizacja: 10.03.2022 09:30

Grupa amerykańskich naukowców zaprezentowała nowy, energooszczędny sposób wymiany danych. Umożliwia on komunikację elektroniki użytkowej m.in. z implantami medycznymi. Jakie perspektywy ma przed sobą nowa technologia?

Odpowiedź na potrzeby medycyny i pacjentów

W czasach powszechnej komunikacji pomiędzy urządzeniami elektronicznymi wciąż istnieje dziedzina, w której jest to niemożliwe. Jest to medycyna, a w szczególności implantologia, która ze względu na spory pobór prądu nie może we wszczepianych urządzeniach liczyć na np. zintegrowany moduł WiFi. Tym samym komunikacja z umieszczoną w ciele elektroniką – choć potencjalnie niezwykle pomocna – nie mogła być stosowana.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie, grupa badaczy z waszyngtońskiego uniwersytetu przedstawiła właśnie zupełnie nowy sposób komunikacji, nazwany „interscatter” (w wolnym tłumaczeniu: wewnątrzrozproszenie). Polega on na przechwyceniu nadanego przez dowolne urządzenie sygnału Bluetooth i przetworzeniu go „w locie” na sygnał WiFi. Tak powstałe odbicia sygnału mają przy minimalnym zużyciu energii zapewnić komunikację na linii smartfon lub tablet – implant, soczewka czy stymulant elektroniczny.

Prototyp inteligentnej soczewki ze zintegrowaną anteną
Prototyp inteligentnej soczewki ze zintegrowaną anteną

Zastosowanie w praktyce, czyli nie tylko medyczne

Zaprezentowano trzy przykłady zastosowania nowego pomysłu. W pierwszym sygnał bluetooth nadał smartwatch, następnie został on przetworzony przez inteligentną soczewkę oka, finalnie pojawiając się w formie wiadomości na ekranie smartfona. Zastosowaniem będzie tutaj choćby bieżący pomiar zawartości cukru u diabetyka na podstawie składu łez. W przypadku niewłaściwego poziomu zostanie on natychmiast powiadomiony stosownym komunikatem.

Podobnie ukazano komunikację z implantem mózgu. Sygnał nadał zestaw słuchawkowy Bluetooth, a po jego przetworzeniu przez implant – informacje wyświetliły się na smartfonie. Procedura ma działać analogicznie również na inteligentnych rozrusznikach, stymulatorach organów i innych wszczepianych do ciała urządzeniach. Zastosowania nie kończą się przy tym na medycynie. W trzecim przykładzie sygnał Bluetooth został bowiem przechwycony i przetworzony przez dwie karty kredytowe, wymieniające informacje między sobą.

Trzech z czterech twórców interscatter. Od lewej: doktorant inżynierii elektrycznej Bryce Kellogg, absolwent informatyki oraz badań inżynieryjnych Vamsi Talla, doktorant inżynierii elektrycznej Vikram Iyer.
Trzech z czterech twórców interscatter. Od lewej: doktorant inżynierii elektrycznej Bryce Kellogg, absolwent informatyki oraz badań inżynieryjnych Vamsi Talla, doktorant inżynierii elektrycznej Vikram Iyer.

Technologia która może ratować życie

Największym osiągnięciem grupy naukowców jest bez wątpienia rozwiązanie problemu poboru energii. Tę samą trudność, z jaką boryka się cały światowy przemysł produkujący elektronikę, rozwiązali trafnym pomysłem wykorzystania standardu o niezwykle małym zapotrzebowaniu na prąd. Przełoży się to z pewnością na łatwość wprowadzenia technologii do powszechnego użytku, a warto byłoby dokonać tego jak najszybciej.

Nowa metoda transmisji jest bowiem w stanie w ogromnym stopniu ułatwić pracę lekarzy, w dużej mierze gwarantując poprawę zdrowia, a niekiedy ratowanie życia pacjentów. Medycy w razie problemów z wszczepionymi implantami nie będą każdorazowo zmuszeni do operowania, będąc w stanie skuteczniej określić zmiany w stanie zdrowia pacjentów. Ci z kolei otrzymają skuteczniejsze narzędzie profilaktyki w chorobach takich jak cukrzyca czy hipo-/hiperglikemia. Znaczenie odkrycia ciężko więc przecenić.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)