Brytyjczycy postawią fotowoltaikę w Polsce. Farmy o mocy 1,5 GW

Brytyjska firma Lightsource bp zainwestuje w fotowoltaikę w Polsce. Należąca do ogromnego koncernu paliwowego spółka ma zamiar postawić w naszym kraju farmy słoneczne o łącznej mocy 1,5 GW.

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © FORUM

30.05.2022 | aktual.: 30.05.2022 12:22

Lightsource bp to spółka należąca do koncernu paliwowego BP. W Polsce działa od 2020 roku i ma zamiar wybudować w naszym kraju farmy fotowoltaiczne o ogromnej mocy. Łącznie mają one mieć 1,5 GW. Celem firmy jest stawianie przede wszystkim dużych obiektów.

W wypowiedzi dla serwisu wnp.pl Michał Głowacki, Head of Business Development w polskim oddziale Lightsource bp, przyznał, że obecnie firma posiada już w swoim portfelu projekty fotowoltaiczne na różnych etapach na łączną moc 1,2 GW. W dużej mierze są one na wczesnym etapie rozwoju - nawet na etapie ich zakupu, ale niektóre są już rozwijane przez przedsiębiorstwo.

- W Polsce będziemy budować głównie duże farmy PV o mocy 50 MW lub większe, taka jest polityka inwestycyjna Lightsource bp. Naszą pierwszą farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 50 MW, zaczniemy budować pod Poznaniem w IV kwartale 2022 roku i według planów uruchomimy ją w I kwartale 2024 roku - mówił Michał Głowacki.

Aktualnie największy projekt fotowoltaiczny rozwijany przez firmę to farma fotowoltaiczna o mocy 230 MW. Taki obiekt zajmie około 300 hektarów powierzchni. W przyszłości może być dodatkowo rozwijany.

Problemy z przyłączaniem fotowoltaiki do sieci

Michał Głowacki zwrócił uwagę, że w Polsce występują problemy z przyłączaniem farm fotowoltaicznych do sieci. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest jego zdaniem utrudniony kontakt z OSD. Ponadto problemem stanowi mnogość wniosków o wydanie warunków przyłączeniowych. Pewną przeszkodę stanowi też rozwój energetyki wiatrowej.

- Specyficzna sytuacja jest teraz w północnej Polsce, gdzie planowany rozwój energetyki wiatrowej jest argumentem do zmniejszania możliwości przyłączania nowych projektów OZE do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. W branży OZE mówi się, że na północ od A2 niemożliwym jest uzyskanie warunków przyłączenia - skomentował Głowacki.

Plany Lightsource bp obejmują na ten moment zamknięcie finansowania i rozpoczęcie budowy farm o mocy 500-1000 MW do 2025 roku. Nie wydaje się jednak, aby do tego czasu obiekty o takiej mocy rozpoczęły produkcję.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.