Fotowoltaikę czeka zapaść? Raport wskazuje ryzyko

Fotowoltaika rozwija się w Polsce w bardzo szybkim tempie. Istnieją jednak pewne ryzyka, które stają się już odczuwalne. Raport przygotowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej wskazuje zagrożenia dla energii ze światła słonecznego.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Fotowoltaika zapewnia zieloną energię
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Fotowoltaika zapewnia zieloną energię
Źródło zdjęć: © Unsplash

Polska może chwalić się bardzo szybkim tempem rozwoju energetyki słonecznej. W 2021 roku fotowoltaika w Unii Europejskiej rozwijała się szybciej tylko w Niemczech, gdzie w tym czasie zainstalowano moc równą 5300 MW. W Polsce było to 3700 MW. Dla porównania trzecia Hiszpania mogła poszczycić się zainstalowaną mocą na poziomie 3300 MW.

Jednak zgodnie z raportem "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022", który został przygotowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika już teraz napotyka się na istotne przeszkody, a zagrożenia dla jej rozwoju mogą w przyszłości stawać się coraz bardziej dotkliwe.

Ryzyka rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Specjaliści Instytutu Energetyki Odnawialnej wytypowali kilka największych zagrożeń rynku fotowoltaiki w Polsce. Z przedstawionych w raporcie danych wynika, że największym ryzykiem są problemy z uzyskaniem warunków przyłączenia.

Na drugim miejscu wśród zagrożeń wskazano niejasne i często zmieniające się przepisy. Wśród największych zagrożeń znalazł się też długi czas oczekiwania na wydanie warunków przyłączenia.

Ryzyka rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce
Ryzyka rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce© Instytut Energetyki Odnawialnej

Jednym z dowodów na to, że rozwój fotowoltaiki w Polsce może istotnie wyhamować, jest moc, dla której wydane zostały decyzje odmowne o wydaniu warunków przyłączenia. Mimo tego, że operatorzy wydają miliardy złotych na rozwój infrastruktury, liczba odmów rośnie, co widać na przygotowanym przez IEO wykresie. W 2021 roku sumaryczna moc odmów wydania warunków przyłączenia dla fotowoltaiki była ponad cztery razy większa, niż moc instalacji, dla których wydano decyzje pozytywne.

Wydane warunki przyłączenia dla fotowoltaiki i odmowy
Wydane warunki przyłączenia dla fotowoltaiki i odmowy© Instytut Energetyki Odnawialnej

Odmawiają przyłączania fotowoltaiki. W tych miejscach jest najgorzej

Z raportu dowiadujemy się także, gdzie najczęściej dochodzi do odmów, jeśli chodzi o przyłączenie projektów fotowoltaicznych. Odmowy dotyczące największej mocy występowały na terenie działania spółki Energa Operator, czyli na północy i w centrum kraju. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znajduje się PGE Dystrybucja, która obejmuje środkową i wschodnią Polskę.

Problemy występują jednak w całym kraju - widać to na przykładzie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, gdzie w latach 2019 i 2020 nie odnotowano żadnych odmów przyłączeniowych. Stan ten zmienił się dopiero w zeszłym roku.

Odmowy warunków przyłączenia dla projektów fotowoltaicznych
Odmowy warunków przyłączenia dla projektów fotowoltaicznych© Instytut Energetyki Odnawialnej

Rozwiązaniem problemów mogłyby być magazyny energii. Jednak, jak czytamy w raporcie, mamy tu do czynienia z pewnym paradoksem. Magazyn energii elektrycznej, który jest instalowany po to, aby zmniejszyć obciążenie sieci, jednocześnie utrudnia realizację inwestycji. Wynika to z faktu, że moc rozładowania akumulatora jest doliczana do mocy instalacji fotowoltaicznej, co zwiększa ryzyko odmowy wydania warunków przyłączeniowych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsfotowoltaikagoesgreen

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.