Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast!
Jak poprawić jakość powietrza w zasnutych smogiem miastach? Jednym z pomysłów jest wznoszenie budynków, które będą aktywnie zwalczały zanieczyszczenia. Taka budowla powstaje właśnie w stolicy Tajwanu.
10.01.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:46
Jak walczyć ze smogiem?
Smog to dla Polaków poważny problem. Powietrze w polskich miastach należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a przyczyn jest wiele. Wystarczy wspomnieć proceder palenia śmieci, nieefektywne, przydomowe kotłownie, błędy popełniane od dziesięcioleci przez urbanistów czy w końcu daleką od optymalnej organizację komunikacji miejskiej, co skutkuje zapchaniem ulic prywatnymi samochodami.
Efekt jest oczywisty. Nawet, jeśli w danej chwili nie widać kłębiącego się nad miastem smogu, to zanieczyszczone powietrze ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i długość życia. Jak sobie z tym radzić? Obok radykalnych metod, jak zakaz wjazdu samochodów spalinowych czy kontrole, pomagające wyłapać trucicieli, warte wspomnienia są mniej kontrowersyjne sposoby usuwania zanieczyszczeń.
Budynek, który oczyszcza powietrze
Pomysłów jest wiele – od promowania miejskiej zieleni po rozwiązania, będące połączeniem śmiałego pomysłu, często niebanalnego wzornictwa i technologii. Świetnym przykładem takich działań są wieże antysmogowe Smog Free Tower, które nie dość, że usuwają zanieczyszczenia, to na dodatek są w stanie wyprodukować z zebranych zanieczyszczeń biżuterię.
O krok dalej poszli projektanci z pracowni Vincent Callebut Architectures, którzy postanowili stworzyć smogożerny budynek. Sam pomysł wydaje się genialny w swojej prostocie i nawiązuje do coraz modniejszej idei, by miejska zieleń, a także ogrody i różne uprawy zajmowały nie tylko cenną przestrzeń na poziomie ziemi ale – wraz z budynkami – pięły się ku górze.
Koncepcję tę kilka lat temu z powodzeniem wdrożono w Mediolanie, gdzie wybudowano kompleks mieszkalny o nazwie Bosco Verticale, czyli zaprojektowany przez pracownię architektoniczna Stefano Boeri Architetti budynek obsadzony roślinami. Budowę Bosco Verticale ukończono w 2014 roku, a pomysł – jak widać – zainspirował innych projektantów.
Wertykalny park
Przykładem na to jest wieżowiec Tao Zhu Yin Yuan Tower, budowany właśnie w stolicy Tajwanu, Tajpej. Wieżowiec wyróżnia się nie tylko nietypową, spiralną formą, ale już niebawem będzie zaskakiwał bogactwem porastającej go roślinności. Zdaniem projektantów z pracowni Vincent Callebut Architectures, budynek po ukończeniu, planowanym na 2017 rok, będzie pochłaniał dwutlenek węgla i różne pyły w ilości odpowiadającej rocznej eksploatacji 27 samochodów.
Choć nie brzmi to szczególnie imponująco, a do tego warto pamiętać, że pod względem zanieczyszczania powietrza samochód samochodowi nierówny, to sam pomysł wydaje się ciekawy i warty promowania.
Z jednej strony jest to jakiś wkład w czystsze powietrze w centrach miast, a z drugiej – o czym również warto pamiętać – odejście od koszmaru betonowej dżungli, jaką uraczyli nas XX-wieczni architekci.