CECE - Silnik, który nagrzewa się do 2760 °C produkuje lód

Niedawno zakończyła się trzecie faza testów silnika kriogenicznego CECE, w który NASA ma zamiar wyposażyć nowy lądownik księżycowy. Powyżej możecie zobaczyć nagranie przedstawiające tego potwora w akcji.

CECE - Silnik, który nagrzewa się do 2760 °C produkuje lód
Marek Maruszczak

28.01.2009 | aktual.: 15.03.2022 08:56

Icicles on NASA's CECE Engine

Niedawno zakończyła się trzecie faza testów silnika kriogenicznego CECE, w który NASA ma zamiar wyposażyć nowy lądownik księżycowy. Powyżej możecie zobaczyć nagranie przedstawiające tego potwora w akcji.

W jaki sposób powstaje lód? Silnik napędzany płynnym tlenem i wodorem rozgrzewa się do tak olbrzymich temperatur, że potrzebuje równie ekstremalnego chłodzenia. Opary wydostające się z dyszy zamarzają natychmiast po kontakcie z jej obręczą. Wygląda to ciekawie.

Kilka słów o samym silniku. Common Extensible Cryogenic Engine (CECE) bazuje na konstrukcji silnika RL10 firmy, Pratt & Whitney Rocketdyne, który był używany np. w rakiecie Saturn 1.

Tego typu silnik ma na celu spowolnienie procesu opadania lądownika na powierzchnię księżyca, aby zapewnić kosmonautom bezpieczne lądowanie. Dlatego ważna jest płynność zmiany natężenia jego pracy. Podczas testów silnik pracował w zakresie od 104% do 8% ciągu nominalnego. Jest to rekord, jeżeli chodzi o silniki tego typu.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.