Co wpłynie na opłacalność OZE? Na co wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna
Międzynarodowa Agencja Energetyczna przedstawiła raport zatytułowany "Baterie i bezpieczna transformacja energetyczna". Przeanalizowano w nim technologię, która będzie niezbędna do przejścia na zrównoważone źródła energii. W nadchodzących latach możemy spodziewać się istotnego obniżenia kosztów związanych z magazynowaniem energii, co bezpośrednio przyczyni się do rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, zyskują globalne znaczenie jako istotne elementy w walce ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. Poważnym wyzwaniem, które wciąż utrudnia szersze wdrożenie tych technologii, jest problem magazynowania wytworzonej energii. Sytuacja ta może się jednak niebawem zmienić.
Akumulatory kluczem do zielonej transformacji
Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej "Baterie i bezpieczna transformacja energetyczna" kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i przejścia na czystą energię są technologie związane z przechowywaniem energii.
Akumulatory służą do przechowywania energii, przyczyniają się do zmniejszenia obciążeń sieci energetycznych i zwiększają dostęp do energii elektrycznej. Obecnie wzrasta wsparcie polityczne ze strony rządów dla technologii przeznaczonych do magazynowania energii. Aby zwiększyć do nich dostęp, określają one nowe cele, przyznają dotacje finansowe oraz uchwalają reformy.
Autorzy raportu wskazują, że akumulatory odegrają kluczową rolę w realizacji celów energetycznych ustalonych przez prawie 200 krajów podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, w tym w potrojeniu zdolności wytwarzania energii odnawialnej do 2030 roku, podwojeniu tempa poprawy efektywności energetycznej oraz odejściu od paliw kopalnych.
Jak ceny akumulatorów mogą wpłynąć na zwiększenie inwestycji w OZE?
Postępy w technologiach produkcji akumulatorów spowodowały, że ich średni koszt od 2010 roku obniżył się o 90%. Akumulatory litowo-jonowe stały się jednym z głównych elementów nowoczesnych gospodarek. Dzięki nim doszło do rewolucji na rynkach urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych samochodów. W ciągu ostatnich trzech lat zdolności produkcyjne akumulatorów wzrosły trzykrotnie, przy czym większość ogniw wytwarzana jest w Chinach.
Eksperci przewidują, że do 2030 roku koszty inwestycyjne systemów magazynowania energii zmniejszą się o nawet 40%. Taka redukcja kosztów będzie miała znaczący wpływ na rynek odnawialnych źródeł energii. Na przykład w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych, elektrownie słoneczne wyposażone w magazyny energii będą tańsze w budowie niż nowe elektrownie węglowe czy gazowe.
Magazyny energii będą zyskiwać coraz większą popularność. Raport przewiduje sześciokrotny wzrost globalnej zdolności magazynowania energii do 2030 roku, z czego 90% przypada na akumulatory, podczas gdy pozostałe 10% na elektrownie szczytowo-pompowe.