Co zamiast fotowoltaiki? Inne źródła energii na celowniku rządu
Rząd intensywnie pracuje nad nowymi przepisami, które mają na celu wsparcie biogazowni. Jak przekazał Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, po dokładnym zbadaniu obecnych regulacji, zostaną podjęte kroki na rzecz rozwoju tej gałęzi gospodarki.
24.04.2024 09:12
Biogazownie mogłyby stanowić ważne uzupełnienie dla polskiego sektora energetycznego. Rozbudowa tych obiektów niesie za sobą możliwość produkcji czystej energii elektrycznej, szczególnie na wsiach. Redakcja WNP.pl omówiła z wiceministrem Motyką rządowe plany odnośnie rozwoju tego sektora.
Miłosz Motyka zaznaczył, że rozwijanie instalacji biogazowych, które produkują energię elektryczną, cieplną czy biometan, mogłoby wzmocnić krajowy miks energetyczny. Takie działania zmniejszyłyby zależność od importowanych paliw i stworzyłyby wartość dodaną dla lokalnych społeczności poprzez wykorzystanie lokalnych surowców.
Sieci są nadal wyzwaniem
Wyzwaniem są jednak nadal sieci elektroenergetyczne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdaje sobie sprawę z problemów z przyłączeniem instalacji odnawialnych źródeł energii do sieci. W związku z tym podejmowane są starania, aby te trudności wyeliminować. W sprawach dotyczących biogazowni MKiŚ współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wiceminister przypomniał, że ustawodawstwo z 28 lipca 2023 r. umożliwia biogazowniom korzystanie z preferencyjnych warunków przyłączenia do sieci, nawet jeśli dostępna moc przyłączeniowa jest ograniczona.
Rozwój infrastruktury sieciowej dzięki cable pooling
MKiŚ zauważa problemy z rozbudową sieci pod kątem przyszłego rozwoju OZE. W związku z tym, w sierpniu 2023 r. wprowadzono mechanizm tzw. cable pooling, który umożliwia użycie jednego przyłącza dla wielu źródeł energii. Pozwala to na efektywne wykorzystanie profili wytwarzania energii w cyklu dobowym, jak i sezonowym. To rozwiązanie powinno sprzyjać także przyłączaniu biogazowni. Promocji mają też podlegać hybrydowe instalacje OZE, czyli te wykorzystujące przynajmniej dwa odnawialne źródła energii oraz są wspomagane jej magazynem.
Miłosz Motyka wyjaśnił, że zmiany w przepisach mają na celu optymalizację wykorzystania sieci elektroenergetycznej i ograniczenie kosztów jej rozbudowy. Połączenie różnych typów instalacji wraz z wymogiem magazynowania energii wprowadzi większą stabilność w dostawach energii do sieci.
Wiceminister podkreślił, że biogazownie są nadal przedmiotem intensywnych działań. Rząd w pierwszej kolejności chce ocenić funkcjonowanie nowych mechanizmów, zanim podejmie dalsze kroki.
Następne działania rządu będą skoncentrowane na wzmocnieniu wsparcia finansowego dla producentów biogazu i biometanu, w tym na zwiększeniu skali instalacji korzystających ze wsparcia dla sprzedaży biometanu, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeby przeprowadzenia systemu aukcyjnego.
Rząd planuje przeznaczyć 1 mld zł na rozwój wiejskiej energetyki, w tym na technologie biogazowni. Z programu Energia dla wsi będą finansowane instalacje o mocy elektrycznej powyżej 10 kW, jednak nie przekraczające 10MW, a cieplnej powyżej 150 kW i mniej niż 30 MW. W Polsce obecnie działa około 380 biogazowni o łącznej mocy około 280 MW. Z raportu "Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej" wynika, że Polska ma potencjał na budowę ponad 300 dużych i około 800 średnich biogazowni, z obecnie wykorzystywanych zaledwie 3 proc. potencjału.