Co zrobić z pralką w czasie burzy? Zobacz, czy warto odłączyć ją od sieci

Co zrobić z pralką w czasie burzy? Zobacz, czy warto odłączyć ją od sieci
Źródło zdjęć: © pexels

18.05.2024 11:38, aktual.: 18.05.2024 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aby uniknąć uszkodzenia urządzeń elektronicznych w wyniku burzy, trzeba je na jej czas odpowiednio zabezpieczyć. Dotyczy to szczególnie tych urządzeń, które są bardziej podatne na przepięcia. Warto przy tym pamiętać o sprzętach w całym domu, także tych, które znajdują się w łazience.

Chociaż technologia stale się rozwija i pomaga nam dzięki temu lepiej radzić sobie z burzami, to nie należy zapominać o tym, że wyładowania elektryczne nadal stanowią zagrożenie. Firma Tauron informuje na swojej stronie, że w czasie burzy zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia urządzeń elektrycznych w wyniku wyładowań atmosferycznych. Nowoczesne urządzenia często mają zabezpieczenia przed przepięciami, ale nie zawsze są one skuteczne w obliczu silnych wyładowań.

Dlaczego w czasie burzy warto odłączyć urządzenia od instalacji elektrycznej?

Odłączanie urządzeń od instalacji elektrycznej podczas burzy chroni je przed uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi przepięciami w sieci. Możemy w ten sposób uniknąć dodatkowych wydatków związanych z koniecznością naprawy lub wymiany sprzętu. Należy jednak pamiętać także o tym, że takie uszkodzenia mogą prowadzić do poważniejszych następstw w tym do pożarów lub porażenia prądem. Odłączając sprzęt, dbasz zatem nie tylko o swoje mienie, ale także o swoje bezpieczeństwo.

Czy także pralkę trzeba odłączać od sieci w trakcie burzy?

Które urządzenia elektryczne należy wyłączyć podczas burzy? Zwykle skupiamy się na sprzęcie bardziej podatnym na przepięcia - mowa tu głównie o telewizorach, komputerach, modemach czy innych urządzeniach elektronicznych. Pomocne przy ich zabezpieczaniu mogą być także listwy antyprzepięciowe, które chronią sprzęt przed nagłymi skokami napięcia. Warto mieć przy tym jednak na uwadze, że nie chronią one przed wyładowaniami atmosferycznymi. Co zatem zrobić ze sprzętem znajdującym się w łazience?

Tauron radzi, aby odłączać urządzenia od prądu podczas burzy. Dotyczy to wszystkich urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej, nawet tych w łazience - zazwyczaj są to pralka, suszarka, a także bojlery elektryczne (które pobierają najwięcej prądu w łazience).

Eksperci z firmy Tauron ostrzegają, aby odłączać urządzenia od zasilania nie tylko wtedy, gdy zauważymy nadchodzącą burzę, ale również, gdy otrzymamy oficjalne ostrzeżenia meteorologiczne. Pioruny mogą uderzyć nawet kilkanaście kilometrów przed nadchodzącą burzą, zanim jeszcze pojawią się chmury i deszcz. Warto korzystać z aplikacji na telefon, które informują o aktualnej pogodzie. Przydatny będzie zwłaszcza radar burz.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)