Co zrobić ze zużytą żarówką? Gdzie ją wyrzucić?

Żarówki, halogeny, świetlówki, oświetlenie LED. Każdy z nas wykorzystuje je do oświetlania własnego domu. Każde źródło światła ma jednak swoją żywotność. Co należy zrobić ze spaloną żarówką i gdzie wyrzucić tego typu odpady? Tłumaczymy.

Spalone żarówki - gdzie należy je wyrzucić?
Spalone żarówki - gdzie należy je wyrzucić?
Źródło zdjęć: © Pixabay

Współcześnie stosowany energooszczędny sprzęt oświetleniowy jest nieco bardziej złożony w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Ma to swoje plusy - żywotność źródeł światła typu LED jest znacznie dłuższa, niż ma to miejsce w przypadku technologii wolframowych czy halogenowych. Ma to jednak swoją cenę - nie tylko tę, którą płacimy przy kasie.

Żarówki tradycyjne i halogenowe mają względnie prostą konstrukcję, dzięki czemu po ich przepaleniu można je bez skrupułów wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, nie są one bowiem poddawane recyklingowi. Oczywiście oddanie ich w punkcie zbiórki elektrośmieci lub wyrzucenie do specjalnego pojemnika na żarówki jest jak najbardziej w porządku.

Zużyta świetlówka - gdzie ją wyrzucić?

Świetlówki to odpady, które nie powinny trafiać do kontenerów na odpady zmieszane. Znajduje się w niej bowiem rtęć, która jest szkodliwa dla ludzi, zwierząt, a także dla gleby. Świetlówkę powinniśmy oddać do specjalnego punktu lub sklepu, w którym chcemy kupić nowe źródło oświetlenia. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć od nas zużyte źródło światła. Należy jednak pamiętać, że jest tak tylko pod warunkiem, że żaden z jego wymiarów nie przekracza 25 centymetrów.

Zużyta żarówka LED - gdzie ją wyrzucić?

Zużyte żarówki LED (choć technicznie nie są one żarówkami) mogą być poddane recyklingowi. Z tego względu nie wyrzucamy ich do pojemników na odpady zmieszane. Tego typu sprzęt powinien zawsze trafić do odpowiedniego pojemnika na żarówki, punktu zbiórki elektrośmieci lub do sklepu, w którym zaopatrujemy się w nowe źródło światła.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.