Co zużywa najwięcej prądu w domu? Większość Polaków tego nie wie

Codziennie korzystamy w domu z wielu urządzeń. Używanie części z nich może znacznie zwiększyć rachunki za energię elektryczną. Tymczasem duża liczba Polaków nie ma świadomości, które z tych sprzętów najbardziej obciążają system energetyczny. Odpowiedź na to pytanie zaskoczyła wielu z nich.

Polacy nie wiedzą, jaki sprzęt pochłania najwięcej prądu
Polacy nie wiedzą, jaki sprzęt pochłania najwięcej prądu
Źródło zdjęć: © Energa

Jeśli chcemy efektywnie zarządzać rosnącymi kosztami energii, musimy wiedzieć, które urządzenia pobierają najwięcej prądu. Dzięki temu będziemy mogli zmienić swoje nawyki, co pozwoli obniżyć zużycie energii i tym samym zmniejszyć wydatki.

Jaki sprzęt jest najbardziej energochłonny?

Aż 55 procent respondentów uznaje suszarkę do ubrań za urządzenie pochłaniające najwięcej prądu w trakcie jednej godziny użytkowania. Co ciekawe, im wyższa była średnia wieku ankietowanych, tym częściej padała ta odpowiedź. Wskazało ją bowiem 48 procent osób w wieku do 15 do 24 lat, ale już 60 procent osób w wieku powyżej 55 lat.

10 procent badanych błędnie stwierdziło, że to zmywarka jest sprzętem o największym zapotrzebowaniu na energię w ciągu godziny.

Sprzętem, który zużywa najwięcej energii w ciągu jednej godziny działania, jest płyta indukcyjna. Wskazało ją 35 procent respondentów, przy czym odpowiedź ta była częściej wybierana przez mężczyzn (43 procent) niż przez kobiety (32 procent).

Analiza przeprowadzona przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ujawnia, że płyta indukcyjna konsumuje prawie trzykrotnie więcej energii rocznie niż lodówka i ponad pięciokrotnie więcej niż pralka.

Oczywiście, liczby te są średnimi wartościami, a realne zużycie energii może różnić się w zależności od naszych preferencji kulinarnych. Osoby gotujące w domu regularnie będą zużywać więcej energii, natomiast te decydujące się na posiłki poza domem, mogą spodziewać się niższych rachunków za prąd.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.