Cud dawnych lat. Ekstremalnie rzadki aparat sprzedany za 3,5 mln euro

Leica 0 z 1923 roku, unikatowa perła w świecie fotografii, została sprzedana za oszałamiającą kwotę 3,5 mln euro na aukcji Wetzlar Camera Auction. Co sprawia, że ten aparat jest tak wyjątkowy?

Leica 0 to niezwykle rzadki aparat fotograficzny
Leica 0 to niezwykle rzadki aparat fotograficzny
Źródło zdjęć: © YouTube | Wetzlar Camera Auctions

31.10.2024 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Model Leica 0, stworzony w 1923 roku, stanowi jedno z najcenniejszych dzieł w historii fotografii. Oskar Barnach, pionier w dziedzinie fotografii, opracował Leikę-Ur, co czyni go kluczową postacią w jej rozwoju. Leica 0 była jednym z zaledwie 22-25 aparatów testowych stworzonych przez legendarnego niemieckiego producenta. Dziś wiadomo o istnieniu zaledwie 16 tych korpusów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aukcja i cena

Aukcja odbyła się w renomowanej Wetzlar Camera Auction, gdzie aparat osiągnął cenę 3,5 mln euro, co zaskoczyło ekspertów przewidujących kwotę nieprzekraczającą 2 mln euro. Stało się to drugim najdroższym aparatem sprzedanym na świecie, a wszystko to z powodu tajemniczego numeru seryjnego 121, który wzbudza szczególne zainteresowanie.

Leica 0 jest wyposażona w obiektyw Anastigmat 50 mm f/4.5. Pomimo 100 lat, aparat zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Dzięki doskonałej kondycji optyki i solidnej konstrukcji, zachwyca kolekcjonerów swoją unikalnością i funkcjonalnością.

Znaczenie dla rynku sztuki

Sprzedaż Leiki 0 za tak wysoką cenę wpłynie na przyszłe wyceny w świecie fotografii. Może to być zapowiedź dalszych wzrostów cen dla podobnych historycznych unikatów, które na przestrzeni lat zyskują na wartości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wetzlar Camera Auctions - Results - October 07th 2023

Leica 0 to nie tylko aparat, ale symbol znaczenia historycznych urządzeń w kulturze i sztuce. Dla kolekcjonerów i pasjonatów technologii stanowi nieoceniony skarb, który nie tylko cieszy oko, ale i przypomina o dawnych osiągnięciach technicznych.

gadżetynewsaukcja
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.