Cyfrowa biblioteka Uniwersytetu Calgary [wideo]

Pokątne wprowadzanie umowy ACTA może zmusić nas do korzystania z bibliotek, w tym z tych cyfrowych. Oczywiście dopóki one też nie zostaną zdelegalizowane. A o taki właśnie przybytek wzbogacił się niedawno Uniwersytet Calgary.

Chealion/FIF
Chealion/FIF
Adam Maciejewski

Pokątne wprowadzanie umowy ACTA może zmusić nas do korzystania z bibliotek, w tym z tych cyfrowych. Oczywiście dopóki one też nie zostaną zdelegalizowane. A o taki właśnie przybytek wzbogacił się niedawno Uniwersytet Calgary.

Taylor Family Digital Library grand opening

Uczelnia wzbogaciła się o nowy obiekt dzięki hojności darczyńców. Przede wszystkim rodzinie Taylorów, filantropów z Calgary, którzy wraz ze znajomymi wyłożyli jako pierwsi 25 mln dol. amerykańskich i zapoczątkowali finansowanie całego zespołu budynków. Wkrótce do projektu dołożyły się władze Calgary, władze prowincji Alberta i rząd federalny. Łączny koszt budowy całego kompleksu pochłonął 205 mln dol. Skupię się na bibliotece cyfrowej nazwanej na cześć Taylorów - Taylor Family Digital Library (TFDL).

U of C opens new Digital Library

TFDL na powierzchni 24 620 m2 mieści tradycyjne (ponad 600 tys. woluminów) i cyfrowe zbiory biblioteczne, archiwa, muzeum sztuki, uniwersyteckie wydawnictwo naukowe i ośrodek doradczo-rozwojowy dla żaków. Ale podwoje TFDL są też otwarte dla mieszkańców Calgary, którzy także mogą korzystać z zasobów bibliotecznych. TFDL jest uważane za najnowocześniejszą bibliotekę uniwersytecką w Ameryce Północnej.

Kasian
Kasian
U of C
U of C

TFDL zaprojektowało kanadyjskie biuro architektoniczne Kasian (prezesem jest Don Kasian), realizujące zlecenia na całym świecie m.in. w Indiach, Chinach, ZEA. Projektową filozofią Kasian jest wykroczenie poza tradycyjne ramy estetyki. Forma ma być podporządkowana funkcji. W przypadku budynków uniwersyteckich ma sprzyjać efektywnemu uczeniu, co wcale nie oznacza ubóstwa wybranego wzornictwa.

Kasian
Kasian

Jak widać na slajdach zestawionych z fotografiami, Kasian bardzo konsekwentnie realizuje własną wizję.

Kasian
Kasian
U of C
U of C

Bez względu na deklaracje projektantów z Kasian, nie można odmówić budynkowi ciekawego wzornictwa w wykończeniu wnętrz i doboru mebli, np. stolików.

Kasian
Kasian
U of C
U of C

TFDL oferuje użytkownikom 200 terminali komputerowych.

Kasian
Kasian

Prasówka podczas lunchu? Proszę bardzo, dotykowe stoliki dają dostęp do aktualnego numeru The New York Times, cyfrowych notatników czy fotograficznych zasobów biblioteki.

U of C
U of C

Nie brakuje również stanowisk do korzystania ze zbiorów audiowizualnych TFDL.

U of C
U of C
U of C
U of C

Jak łatwo ocenić po zdjęciach, bryła budynku jest bardzo prosta. Jej gładką, prostopadłościenną formę i szklaną elewację urozmaica gra świateł i kolorów, jaką dają poprzeplatane przezroczyste i matowe szyby. Wraz z pionowymi, cienkimi listwami naruszającymi powierzchnię elewacji dają optyczne złudzenie bardzo wyrafinowanego kształtu bryły budynku. Taka forma świetnie pasuje do estetyki budowanych w tym samym czasie akademików.

U of C
U of C
U of C
U of C

Architektura Uniwersytetu Calgary jest w ogóle dość ciekawa. Zwłaszcza że jego budynki powstawały od lat 1960., są więc przykładami modernistycznej i postmodernistycznej architektury. Jak choćby tzw. Downtown Campus. Wbrew nazwie to nie tylko kampus, ale siedziba kilku wydziałów. Obecny wygląd zawdzięcza renowacji (koszt 30 mln dol. amerykańskich), w czasie której m.in. dodano rzucającą się w oczy fasadę z czarnego cynku. Budynek tak jak TFDL projektowany był zgodnie z wymogami srebrnego certyfikatu LEED.

U of C
U of C
U of C
U of C

Kasian pokonał propozycję Saucier + Perrotte (S + P), renomowanego biura architektonicznego z Montrealu. Muszę przyznać, że wizualizacje biblioteki wg S + P bardziej przemawiają do mojej wyobraźni, przede wszystkim swoim formalnie bezkompromisowym rozmachem. Choć dzieło S + P niezbyt współgra z sąsiednimi budynkami, pozostaje też pytanie o funkcjonalność.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.