Czy Intel wciska kit (między procesor i heatspreader)?

Kilka dni temu Jacek Klimkowicz przybliżył Wam kulisy robienia klienta w konia. Dziś chciałbym dorzucić własny kamyczek do tego niechlubnego ogródka i napisać o prawdopodobnym wciskaniu kitu, dosłownie, w wykonaniu Intela, na przykładzie Ivy Bridge.

Kit Intela na żywo (Fot. PC Watch)
Kit Intela na żywo (Fot. PC Watch)
Mariusz Kamiński

Kilka dni temu Jacek Klimkowicz przybliżył Wam kulisy robienia klienta w konia. Dziś chciałbym dorzucić własny kamyczek do tego niechlubnego ogródka i napisać o prawdopodobnym wciskaniu kitu, dosłownie, w wykonaniu Intela, na przykładzie Ivy Bridge.

Sprawa z wysokimi temperaturami nie jest nowa. Gdy lata temu pojawiły się pierwsze egzemplarze MacBooków Pro z Intelem w środku i niżej podpisany stał się posiadaczem takiego, to użytkowanie było naznaczone poparzonymi udami i babraniem się z pastą termoprzewodzącą. Tym razem jednak chodzi o pastę w trochę innym miejscu.

Wieści o bardzo wysokiej temperaturze wydzielanej przez nowy produkt Intela zaczęły pojawiać się na Overclockers.com, by następnie zaniepokoić potencjalnych klientów. Okazało się, że jakość użytej TIM-ki jest stosunkowo niska.

Fot. PC Watch
Fot. PC Watch

Nowy procesor z podejrzanym systemem IHS (zintegrowany heatspreader) zainteresował japoński serwis PC Watch. Postanowiono rozebrać go na części i przeanalizować dokładnie zawartość. Co więcej, zrobiono mały eksperyment i zastąpiono stockowy TIM lepszymi jakościowo OCZ Freeze oraz Coolaboratory Liquid Pro.

Wyniki były niepokojące. Temperatura testowanego Core i7-3770K zmalała o 18%, a egzemplarz taktowany 4,00 GHz z napięciem 1,2 V był chłodniejszy o 23%! Jednocześnie sam procesor można było lepiej podkręcić i zachować stabilność pracy. Moim zdaniem Intel popełnił błąd konstrukcyjny, stosując tani TIM jako wypełnienie przestrzeni w IHS. O wiele lepsze efekty dałoby wypełnienie lutowaniem beztopnikowym, ale oszczędności najwyraźniej wzięły górę. Cóż, poniższe wykresy mówią same za siebie. Element oznaczony po japońsku to TIM zastosowany przez Intela. Jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje zakup bardzo dobrego chłodzenia aktywnego i nieprzesadzanie z podkręcaniem. Przyznacie, że nie jest to fortunne rozwiązanie i może być postrzegane jako poważna wada przez power-userów.

Trochę inna strona medalu

Źródło: PCWatch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.