Czy odłączać ładowarkę? Fakty i mity o oszczędzaniu prądu
Ładowarki do telefonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych to niezbędnik codziennego życia. Bez nich większość z tych urządzeń staje się bezużyteczna. Niektórzy mają zwyczaj odłączania ładowarek po każdym naładowaniu baterii, podczas gdy inni zostawiają je w gniazdku na stałe. To rodzi pytanie: który z tych nawyków naprawdę pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd?
Trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności, a dla wielu brak dostępu do niej miałby poważne konsekwencje. W związku z rosnącymi cenami energii, szukanie sposobów na oszczędzanie staje się coraz bardziej powszechne. Często zadajemy sobie pytanie, czy pozostawione w gniazdkach ładowarki są głównymi konsumentami energii w naszych domach i przyczyniają się do wyższych kosztów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?
Czy należy zawsze odłączać ładowarkę z prądu?
Kilkanaście lat temu, przy starszych modelach adapterów, miało to duże znaczenie. Odłączanie ich z gniazdka mogło zapobiec przegrzewaniu się urządzeń i zwarciom. W dzisiejszych czasach, nowoczesne ładowarki rzadziej stanowią zagrożenie, co jest zasługą zarówno lepszej jakości urządzeń, jak i regulacji prawnych. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, ładowarki mogą pobierać jedynie 0,5 W energii, więc teoretycznie opłaty za energię zużywaną przez ciągle podłączone urządzenia powinny być niższe, ale jak to wygląda w rzeczywistości?
Wielu z nas, uznając nowoczesne instalacje za bezpieczne, nie widzi potrzeby niepotrzebnego niepokoju. Nawet dziś część osób odłącza ładowarki podczas nagłych zmian pogody, z obawy przed burzami. To zapewnia większe bezpieczeństwo, ale jak wpływa na oszczędności?
Czy należy zawsze odłączać ładowarkę z prądu?
Z danych wynika, że całoroczny koszt ładowarki stale podłączonej do prądu to minimalne kwoty. Gdy jednak zostawiamy kilka takich urządzeń, zużywają one znacznie więcej energii, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych rachunkach. Warto więc przemyśleć swoje nawyki dotyczące korzystania z ładowarek, aby zmniejszyć wydatki.
To szczególnie ważne dla osób często podróżujących lub nieskłonnych do ładowania urządzeń nocą. Dobrym rozwiązaniem mogą być listwy zasilające wyposażone w przycisk lub wyłączniki czasowe, które automatycznie odłączają zasilanie w określonych godzinach. Warto mieć świadomość, że nawet urządzenia pracujące w trybie uśpienia generują koszty, które łatwo przeoczyć.