Czy otwierać okna w upał? Oto, co na ten temat mówi nauka
Upalne lato trwa w najlepsze, więc każdy stara się znaleźć sposoby na ochłodzenie siebie i swojego domu. Wyjaśniamy, czy warto otwierać okna w trakcie upałów.
11.07.2024 09:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kiedy słońce grzeje niemiłosiernie, wszyscy poszukują sposobów na ochłodzenie. Intensywne promienie słoneczne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wielu ludzi zastanawia się, czy otwieranie okien w wysokich temperaturach to dobry pomysł. Wyniki badań mogą zaskoczyć.
Czy otwierać okna w upał?
Okna warto otwierać wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest znacznie niższa. Chłód, który wtedy dominuje, pomaga utrzymać tzw. bezwładność termiczną, co sprawia, że wywietrzone pomieszczenie nagrzewa się wolniej. Natomiast gdy słońce jest w zenicie, warto zasłonić okna przy użyciu rolet lub zasłon. Dzięki temu ciepło nie będzie przedostawać się do wnętrza domu czy mieszkania. Jeśli nie masz rolet lub zasłon, użyj koca termicznego lub folii aluminiowej. Te materiały działają jak lustra, pomagając utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu.
Jak schłodzić pomieszczenie?
Warto przypomnieć sobie też podstawy fizyki ze szkoły, by skutecznie je wykorzystać do chłodzenia mieszkania. Zjawisko entalpii wyjaśnia, ile energii jest potrzebne, aby substancja zmieniła stan skupienia. W przypadku wody wymagana jest określona ilość energii do parowania, a proces ten schładza pomieszczenie. Podobny proces zachodzi w ludzkim ciele. Można to wykorzystać, wsypując np. drobny piasek do nieszkliwionej doniczki, a następnie zalać go niewielką ilością wody. Ważne, by piasek był wilgotny. Następnie wystarczy skierować wentylator na doniczkę, co uruchomi zjawisko entalpii.
Jak radzić sobie w upały?
Dla wielu osób idealnym rozwiązaniem jest instalacja klimatyzacji. Jej działanie opiera się na fakcie, że ciepłe powietrze jest lżejsze niż chłodne. Alternatywnie można używać wentylatorów, które są bardziej powszechnym i tańszym wyborem i potrafią skrócić czas ochładzania pomieszczeń o kilka stopni. Dla mieszkań położonych wyżej, pomocny może być efekt komina słonecznego, polegający na zasysaniu chłodniejszego powietrza z niższych pięter do góry.
Sposoby na upał
Jeśli nie można otwierać okna, a nie masz przy sobie wiatraka, to co robić? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało kilka wskazówek, które warto, abyś stosował w upalne dni:
- Do minimum ogranicz przebywanie na zewnątrz w pełnym słońcu.
- Staraj się pić dużo wody - najlepiej 2-3 litry dziennie.
- Na zewnątrz stosuj nakrycie głowy, ochroni cię oni przed przegrzaniem i oparzeniami skóry głowy.
- Noś przewiewną i lekką odzież - dobra będzie wykonana z lnu.
- Nie zostawiaj zwierząt ani dzieci w samochodach.
- Nie zapominaj o posmarowaniu się kremem z filtrem UV przed wyjściem z domu.
- Unikaj spożywania alkoholu, ponieważ powoduje to odwodnienie organizmu.
- Ogranicz wysiłek fizyczny i w miarę możliwości pozostań w domu.