Czy widzisz gwiazdy? Program edukacyjny Globe at Night
Zamiast siedzieć bezsensownie całe noce przed monitorem (lub co gorsza telewizorem), wyjdź na dwór, policz gwiazdy w konstelacji Oriona i pomóż ocenić zanieczyszczenie światłem w swojej okolicy.
20.03.2009 | aktual.: 14.03.2022 13:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Weź udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Globe at Night.
Zamiast siedzieć bezsensownie całe noce przed monitorem (lub co gorsza telewizorem), wyjdź na dwór, policz gwiazdy w konstelacji Oriona i pomóż ocenić zanieczyszczenie światłem w swojej okolicy.
Weź udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Globe at Night.
Program ma pomóc ocenić w jaki sposób światła z otoczenia mają wpływ na zanieczyszczenie nieba światłem i zmniejszenie widzialności gwiazd na nocnym niebie.
Żeby wziąć udział w Globe at Night wystarczy znaleźć sobie jakieś najciemniejsze miejsce w okolicy i w dniach od 16 do 28 marca wykonać kilka prostych kroków:
- wyznaczyć i zanotować dokładne położenie (długość i szerokość geograficzną) za pomocą odbiornika GPS(http://gadzetomania.pl/t/1241,gps), mapy topograficznej, Google Maps(http://vbeta.pl/2009/03/13/10-niesamowitych-miejsc-w-google-maps/) lub Google Earth,
- około godzinę po zachodzie słońca (19 - 22 czasu lokalnego) odnaleźć na niebie gwiazdozbiór Oriona,
- porównać widok nocnego nieba z jedną z 4 mapek jasności (w specjalnym przewodniku obserwacji do pobrania ze strony) i wypełnić kartę obserwacji,
- wysłać raport, a następnie porównać swoje obserwacje z setkami innych przesłanych przez uczestników z całego świata.
Obserwacje można powtarzać w kolejnych miejscach, oddalonych o co najmniej 1 kilometr, pamiętając o ponownym ustaleniu jego dokładnych współrzędnych. Wielokrotne obserwacje można wykonać tego samego wieczoru lub w inny wieczór od 16 marca do 28 marca 2009 r.
Dokładne instrukcje znajdują się na stronie projektu Globe at Night oraz w specjalnie przygotowanych tzw. pakietach rodzinnych - przewodnikach obserwacji, przygotowanych do pobrania w kilkunastu językach, w tym również po polsku w formacie PDF.
Podobno aż 2/3 mieszkańców Ziemi żyje w obszarach tak zanieczyszczonych przez światło, że nie widzi prawdziwie nocnego nieba. W Europie jest to nawet 96% populacji.
W programie, współorganizowanym przez NASA, amerykański Departament Stanu i Narodowe Obserwatorium Astronomiczne w Tuscon w Arizonie może wziąć udział każdy mieszkaniec jednego ze 110 krajów zrzeszonych w GLOBE. Program jest jednym z działań w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. To globalna kampania obserwacyjna jasności widocznych gwiazd, jest sposobem oceny zanieczyszczenia światłem w danym miejscu na Ziemi, który pozwoli na pozwoli na udokumentowanie widzialności nocnego nieba.
Źródło: Globe at Night • za gazeta.pl