Czym Chinki i Amerykanki różnią się od przedstawicielek rasy kaukaskiej?

Do jakiego wniosku można dojść, jeśli do badania kobiecych kości użyje się najnowszej technologii i obrazowania 3D? Przede wszystkim do takiego, że powiedzenie, iż każda kobieta jest inna, jest w 100% prawdziwe.

Czym Chinki i Amerykanki różnią się od przedstawicielek rasy kaukaskiej?
Katarzyna Kieś

Do jakiego wniosku można dojść, jeśli do badania kobiecych kości użyje się najnowszej technologii i obrazowania 3D? Przede wszystkim do takiego, że powiedzenie, iż każda kobieta jest inna, jest w 100% prawdziwe.

Naukowcy z Columbia Engineering and Columbia University Medical Center przeanalizowali strukturę kości przedstawicielek rasy kaukaskiej oraz Chinek i Amerykanek. Wykorzystali do tego bardzo nowoczesne narzędzie zwane Individual Trabeculae Segmentation (ITS), dzięki któremu można wykonać nieinwazyjną analizę mikrostruktury tkanki kostnej. Można także zbadać kondycję poszczególnych elementów kości, od których zależy jej wytrzymałość i odporność na złamania - mowa tu o beczkach kostnych, czyli podstawowych elementach konstrukcyjnych tkanki kostnej gąbczastej.

Zasadnicze znaczenie dla uzyskania miarodajnych wyników badania miało zastosowanie techniki obrazowania w wymiarze 3D. Dzięki temu naukowcom udało się ustalić, że Chinki i Amerykanki są mniej narażone na ryzyko złamania kości, ponieważ elementy struktury ich tkanki kostnej tworzą coś w rodzaju płyt lub ścianek nośnych. Z kolei u pań należących do rasy kaukaskiej w kościach widoczne były elementy przypominające wyglądem kolumienki lub pałki. Z tego powodu kobiety te są bardziej narażone na przykre następstwa np. osteoporozy.

Uczonym udało się dość obrazowo wyjaśnić zależność między kształtami tworzącymi strukturę kości a jej wytrzymałością. Mianowicie, że dom zbudowany ze ścian zawsze będzie bardziej solidny niż ten, który zbudowano jedynie z kolumn. Przedstawicielki rasy kaukaskiej miały również słabszą istotę zbitą w kościach.

Uczeni uznali, że wyniki tych badań są tak interesujące, że należy je kontynuować.

Źródło: Sciencecodex

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.