Czyste Powietrze i wymiana kopciuchów. Jakie ogrzewanie wybierają Polacy?

Wymiana kopciuchów w ramach programu Czyste Powietrze trwa. Pojawiły się dane na temat źródeł ogrzewania, które wybierają Polacy. Wiemy, że chętnych na modernizację nie brakuje. W jakie źródła ciepła inwestujemy?

Kaloryfer
Kaloryfer
Źródło zdjęć: © Unsplash

22.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:47

Program Czyste Powietrze pozwala na uzyskanie środków ułatwiających wymianę wysokoemisyjnych pieców węglowych, nazywanych powszechnie kopciuchami. W sieci pojawiły się informacje dotyczące kwot, które beneficjenci programu przeznaczyli na modernizację budynków, a także ilości wniosków, które zostały złożone. Najczęściej wybierane źródło ciepła nie powinno dziwić.

W samym sierpniu złożono 15416 wniosków o dofinansowanie nowego źródła ciepła. Najwięcej wniosków złożono w województwie śląskim - 3203, najmniej w zachodniopomorski - 307.

Ogrzewanie gazowe najpopularniejsze

W sierpniu, podobnie jak w całym okresie trwania programu Czyste Powietrze, najpopularniejszym źródłem ciepła kupowanym z dotacji były kotły kondensacyjne na gaz. Na taki zakup zdecydowało się blisko 6500 osób. Na drugim miejscu ulokowały się kotły na biomasę (3339 osób), a tuż za nimi były powietrzne pompy ciepła (2492).

Co ciekawe, mimo dość agresywnej polityki odchodzenia od węgla, Polacy wciąż chętnie kupują kotły węglowe. W sprawie dofinansowania tego źródła ciepła złożono dokładnie tyle samo wniosków co na powietrzne pompy ciepła, czyli 2492. Najmniejszą popularnością cieszą się kotły olejowe - na takie ogrzewanie zdecydowało się raptem 16 osób.

Wymiana kopciuchów, Czyste Powietrze, sierpień
Wymiana kopciuchów, Czyste Powietrze, sierpień© czystepowietrze.gov.pl

Czyste Powietrze w liczbach

Od samego początku działania programu złożono już blisko 317 tysięcy wniosków opiewających na niemal 5,5 miliarda złotych. Wypłacono już blisko 2 miliardy. W sprawie samych źródeł ciepła złożono ponad 280 tysięcy wniosków, z czego ponad 45 procent stanowiły kotły gazowe kondensacyjne. Na drugim miejscu znalazły się kotły na biomasę (19,6 proc.), a podium zamknęły kotły węglowe (16,13 proc.).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.