Czyste Powietrze i wymiana kopciuchów. Jakie ogrzewanie wybierają Polacy?

Strona głównaCzyste Powietrze i wymiana kopciuchów. Jakie ogrzewanie wybierają Polacy?
22.09.2021 13:12
Kaloryfer
Kaloryfer
Źródło zdjęć: © Unsplash

Wymiana kopciuchów w ramach programu Czyste Powietrze trwa. Pojawiły się dane na temat źródeł ogrzewania, które wybierają Polacy. Wiemy, że chętnych na modernizację nie brakuje. W jakie źródła ciepła inwestujemy?

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP Naturalnie.

Program Czyste Powietrze pozwala na uzyskanie środków ułatwiających wymianę wysokoemisyjnych pieców węglowych, nazywanych powszechnie kopciuchami. W sieci pojawiły się informacje dotyczące kwot, które beneficjenci programu przeznaczyli na modernizację budynków, a także ilości wniosków, które zostały złożone. Najczęściej wybierane źródło ciepła nie powinno dziwić.

W samym sierpniu złożono 15416 wniosków o dofinansowanie nowego źródła ciepła. Najwięcej wniosków złożono w województwie śląskim - 3203, najmniej w zachodniopomorski - 307.

Ogrzewanie gazowe najpopularniejsze

W sierpniu, podobnie jak w całym okresie trwania programu Czyste Powietrze, najpopularniejszym źródłem ciepła kupowanym z dotacji były kotły kondensacyjne na gaz. Na taki zakup zdecydowało się blisko 6500 osób. Na drugim miejscu ulokowały się kotły na biomasę (3339 osób), a tuż za nimi były powietrzne pompy ciepła (2492).

Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu
Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu

Co ciekawe, mimo dość agresywnej polityki odchodzenia od węgla, Polacy wciąż chętnie kupują kotły węglowe. W sprawie dofinansowania tego źródła ciepła złożono dokładnie tyle samo wniosków co na powietrzne pompy ciepła, czyli 2492. Najmniejszą popularnością cieszą się kotły olejowe - na takie ogrzewanie zdecydowało się raptem 16 osób.

Wymiana kopciuchów, Czyste Powietrze, sierpień
Źródło zdjęć: © czystepowietrze.gov.pl
Wymiana kopciuchów, Czyste Powietrze, sierpień

Czyste Powietrze w liczbach

Od samego początku działania programu złożono już blisko 317 tysięcy wniosków opiewających na niemal 5,5 miliarda złotych. Wypłacono już blisko 2 miliardy. W sprawie samych źródeł ciepła złożono ponad 280 tysięcy wniosków, z czego ponad 45 procent stanowiły kotły gazowe kondensacyjne. Na drugim miejscu znalazły się kotły na biomasę (19,6 proc.), a podium zamknęły kotły węglowe (16,13 proc.).

Udostępnij:
Komentarze (29)