Czytelnicy Gadżetomanii wybierają. Najlepszy gadżet 2013 roku

Czytelnicy Gadżetomanii wybierają. Najlepszy gadżet 2013 roku

Jaki jest najlepszy gadżet 2013 roku?
Jaki jest najlepszy gadżet 2013 roku?
Łukasz Michalik
23.12.2013 15:58, aktualizacja: 10.03.2022 11:39

Który z tegorocznych gadżetów zasługuje na szczególną uwagę? Nowe kontrolery, niepozorne dodatki do smartfonów, smartwatcheczy nietypowe drukarki 3D? Który z nich chcielibyście znaleźć pod choinką?

Uprzedzając głosy potępienia - świadomie pominąłem tu telefony, tablety i – z małym wyjątkiem - sprzęt komputerowy. Choć producenci stają na głowie, by premiera nowych urządzeń tego typu nie przeszła bez echa to sądzę, że z reguły jest to marketingowe bicie piany.

Na rynku pojawiło się za to wiele mało efektownych urządzeń, które – przy bliższym poznaniu – są nie tylko innowacyjne, ale przy okazji ułatwiają nam życie. Który z poniższych gadżetów zasługuje na wyróżnienie? A może macie własne propozycje? Głosujcie, wskazują w komentarzu najciekawszy – Waszym zdaniem – gadżet 2013 roku. Głosowanie kończy się 31 grudnia.

  1. Pressy

Ten sfinansowany na Kickstarterze gadżet należy do kategorii niezwykle prostych urządzeń, które mimo swojej banalności potrafią niezmiernie ułatwić nam życie. Pressy to fizyczny przycisk, który możemy dołączyć do smartfona z Androidem, umieszczając go w gnieździe słuchawkowym. Choć tracimy wówczas możliwość podłączenia słuchawek, zyskujemy fizyczny przełącznik, któremu – dzięki odpowiedniej aplikacji – możemy przypisać różne funkcje. Genialne w swojej prostocie. Pressy trafi do klientów w marcu przyszłego roku, ale przedsprzedaż już się rozpoczęła.

Leap Motion Special Edition | HP ENVY | HP

Malkontenci będą marudzić, że nic nie zastąpi myszki, klawiatury i ekranu dotykowego, ale spośród różnych prób Leap Motion wydaje się najciekawszą i całkiem nieźle dopracowaną. Rzecz jasna cierpi na choroby wieku dziecięcego, ale cena nie odstrasza, a możliwość sterowania komputerem za pomocą gestów została doceniona m.in. przez HP – firma montuje Leap Motion w kolejnych modelach swoich komputerów. Więcej na temat tego gadżetu znajdziecie w artykule „Leap Motion nareszcie dostępne. Doczekaliśmy rewolucji w obsłudze komputera?”.

Classic Game Room - GAMESTICK console review

W zestawieniu nie mogło zabraknąć konsoli gier wideo. Nie będzie to jednak sprzęt Sony ani Microsoftu, ale coś – moim zdaniem – znacznie ciekawszego. Konsola Gamestick to pendrive, podłączany do gniazda HDMI w telewizorze. Sprzęt działa pod kontrolą Androida, a jego uzupełnieniem jest bezprzewodowy pad z niszą, do której można schować konsolę, gdy jej nie używamy. Koszt? zaledwie 80 dolarów.

Google Chromecast test, prezentacja. Praca z YouTube oraz Chrome. Instalacja i konfiguracja.

Z punktu widzenia Polaka Google Chromecast to przede wszystkim dołączany do telewizora, sprzętowy odtwarzacz YouTube’a. Niestety, gadżet nie jest oferowany w Polsce w oficjalnej dystrybucji i większość jego funkcji nie jest dostępna dla polskich użytkowników. Mimo tego ciekawym i przydatnym rozwiązaniem może okazać się możliwość przesłania do telewizora obrazu z otwartej karty Chrome’a, co może się przydać m.in. do odtwarzanie wideo z różnych stron WWW. Skromne – w Polsce - możliwości tego gadżetu zostaną zapewne rozszerzone gdy Google Chromecast będzie oficjalnie sprzedawany w naszym kraju.

  1. Pebble

Smartwatche miały przynieść kolejną, mobilną rewolucję. Większość z nich – zwłaszcza w przypadku urządzeń największych producentów – okazała się mniejszym lub większym rozczarowaniem. Niby działają, niby powiadamiają, ale w przypadku każdego modelu znajdziemy długą listę krytycznych uwag. Pebble też nie jest idealny, jednak jak na produkt sfinansowany przez Kickstartera pozytywnie prezentuje się na tle konkurencji.

Oculus SEXY-COVID Rift 2021: The Best and Funniest OR Reactions Ever Compilation

Historia zatoczyła koło. W latach 90. szczytem technologicznego wyrafinowania były kaski VR – wielkie, ciężkie i niewygodne. Po piętnastu latach stary pomysł odżył w nowym wydaniu, a Oculus Rift – choć nie każdy używa go bez problemów – zachwyca trójwymiarem tak rzeczywistym, jak nigdy dotąd. Więcej na temat tego gadżetu znajdziecie w artykule „Oculus Rift. Wirtualna rzeczywistość wreszcie zachwyca. Czekaliśmy na to latami!”.

Apple - Making the Mac Pro

Tradycji musiało stać się zadość – gdy Apple pokazał nową wersję swojego sprzętu przez Internet przelała się fala krytyki. Że za drogi, że dziwny, że bez sensu, że prawdziwy profesjonalista nawet na ten badziew nie spojrzy. Fanboje i hejterzy niech odprawiają swoje plemienne rytuały, ale nie sposób zaprzeczyć faktom – ten komputer jest jakiś. Może się podobać, może wywoływać niechęć, ale wyróżnia się nie tylko ceną. No i nie jest produkowany w Chinach.

Google Glass How-to: Getting Started

W lutym rozpoczęła się ograniczona sprzedaż Google Glass. Przyznam, że nie dołączyłem do powszechnego zachwytu tym sprzętem – początkowo większość pokazów jego możliwości ograniczała się do kolejnych filmów, nakręconych przymocowaną do głowy kamerą. Mimo tego Google Glass stanowi przełom – choć sam pomysł nie jest nowy, a na rynku pojawiło się wiele konkurencyjnych rozwiązań, to atutem Google’a jest nie tylko sam sprzęt, co kompatybilny z nim ekosystem usług.

  1. Nest Protect

Co innowacyjnego może być w tak prozaicznym sprzęcie, jak czujnik przeciwpożarowy? Okazuje się, że nawet tu istnieje wielkie pole do popisu dla innowatorów takich, jak jeden z głównych twórców iPoda, Tony Fadell.

Skonstruowany przez niego czujnik Nest jest inny niż reszta – gdy wykryje zagrożenie zamiast wyć przeraźliwie, najpierw spokojnym głosem poinformuje o wykryciu dymu. A jeśli przypaliliśmy obiad, wystarczy pomachać w stronę czujnika, by odwołać alarm. Typowy alarm będzie uruchomiony dopiero wówczas, gdy nie zareagujemy, a gdy zagrożenie pojawi się w ciemnościach, Nest oświetli nam drogę ucieczki i jeśli mamy kompatybilny z nim termostat – odłączy dopływ gazu. Co istotne, wszystkie funkcje urządzenia można kontrolować za pomocą smartfona.

Sądzę, że takie gadżety jak Nest uświadamiają nam, jak wiele jest do zrobienia w kwestii przyjazności i użyteczności sprzętu AGD. I że to właśnie pojawienie się takich urządzeń ma dla nas znacznie większe znaczenie, niż kolejne modele smartfonów czy tabletów. Może to właśnie w tym segmencie nadchodzi kolejna, technologiczna rewolucja?

3Doodler 3D Printing Pen Kickstarter Video - The World's First 3D Printing Pen (Official)

W zamierzchłej przeszłości dzieciaki, oglądając „Zaczarowany ołówek” marzyły by to, co same narysują, stało się prawdziwym, trójwymiarowym przedmiotem. To marzenie częściowo się spełniło. 3Doodler to rodzaj drukarki 3D, zamkniętej w obudowie dużego długopisu. Dzięki temu można w łatwy sposób, rysując w powietrz, tworzyć różne obiekty.

Pamiętajcie, że powyższa lista to tylko propozycje. Możecie coś z niej wybrać, ale równie dobrze możecie zgłaszać i uzasadniać własne pomysły. Głosujemy w komentarzach do 31 grudnia!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)