D-Link DCH-S160: kompaktowy czujnik zalania z alarmem i WiFi

D‑Link DCH‑S160: kompaktowy czujnik zalania z alarmem i WiFi

D-Link DCH-S160: kompaktowy czujnik zalania z alarmem i WiFi
Jarosław Balcerzak
08.05.2017 07:59, aktualizacja: 09.03.2022 11:13

Awaria pralki czy zmywarki może oznaczać naprawdę spory wyciek wody, a w konsekwencji zalanie i spore koszty remontu. Rozwiązaniem jest nowoczesny czujnik marki D-Link, który w porę ostrzeże o zagrożeniu. W jaki sposób działa?

Niewielki i atrakcyjnie zaprojektowany

Choć usterki domowych urządzeń zwykle oznaczają konieczność ich naprawy bądź wymiany, niektóre z nich mogą narazić domowy budżet na znacznie większe koszty. Chodzi oczywiście o tzw. duże AGD, które podczas pojedynczego cyklu pracy zużywa znaczące ilości wody. Jej wyciek zawsze przychodzi nieoczekiwanie i sprawia mnóstwo kłopotów.

Rozwiązanie opracowała marka D-Link – jest nim czujnik o wymiarach 65 × 65 × 52,7 mm i wadze zaledwie 110 gramów. Otrzymał on białą, okrągłą obudowę, w której przypomina puszkę elektryczną. Znajdują się na niej dwa przyciski i diody sygnalizujące pracę, a u dołu gniazdo RJ11, do którego podłączany jest 50 cm przewód z sondą (w komplecie także przedłużacz 1 metr).

Obraz

Alarm powiadomieniem, sygnałem i dźwiękiem

Zasada działania urządzenia jest niezwykle prosta: gdy tylko umieszczona na ziemi sonda wykryje wilgoć, natychmiast wysyła wiadomość na smartfona, pozwalając w ten sposób błyskawicznie zareagować na zagrożenie. Dodatkowo może również uruchomić alarm dźwiękowy (70 dB) i świetlny. Łączność zapewnia wbudowane WiFi b/g/n, a bezpieczeństwo standard WPA/WPA2.

Jakość połączenia pomagają utrzymać dwie wbudowane anteny, natomiast skonfigurowanie urządzenia maksymalnie uproszczono. Wystarczy wpiąć je bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, nacisnąć przycisk WPS w celu skomunikowania czujnika z routerem, pobrać dedykowaną aplikację na smartfona (Android i iOS) i podążać za wyświetlanymi w niej wskazówkami.

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie aby w domu pracowały dwa lub więcej czujniki D-Linka – wszystkie można wówczas obsługiwać pojedynczym smartfonem, ustalając dla grupy wspólne ustawienia bądź reguły IFTTT.

Obraz

Woda skuteczniejsza od złodzieja

Internet Rzeczy przynosi rozwiązania które z jednej strony zaskakują prostotą, a z drugiej w sposób naprawdę wymierny mogą oszczędzić nieprzewidzianych wydatków. Czujnik D-Linka jest kolejnym z nich, a jego możliwości powinni w sposób szczególny docenić posiadacze nieco starszych urządzeń dużego AGD czy choćby przestarzałej instalacji wodociągowej.

Statystyka jest bowiem nieubłagana: zalanie mieszkania stanowi uzasadnienie większości zgłoszeń ubezpieczeniowych, podczas gdy włamanie zajmuje kolejną pozycję z kilkukrotnie niższym wynikiem. Warto więc zawczasu i poza ubezpieczeniem rozważyć zakup skutecznego czujnika przeciwzalaniowego. Koszt D-Linka DCH-S160 rozpoczyna się obecnie od 169 zł.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)