DARPA testuje nowy wynalazek – amfibię, która nie zanurza się w wodzie [wideo]

Co nowego można wymyślić w kwestii pływających pojazdów? DARPA, amerykańska agencja tworząca technologie dla wojska, wpadła na niecodzienny pomysł. Opracowany przez nią wehikuł zamiast jak każda amfibia zanurzać się w wodzie, porusza się po jej powierzchni. Do czego może się to przydać?

CAAT (Captive Air Amphibious Transporter) (Fot. Dvice.com)
CAAT (Captive Air Amphibious Transporter) (Fot. Dvice.com)
Łukasz Michalik

Co nowego można wymyślić w kwestii pływających pojazdów? DARPA, amerykańska agencja tworząca technologie dla wojska, wpadła na niecodzienny pomysł. Opracowany przez nią wehikuł zamiast jak każda amfibia zanurzać się w wodzie, porusza się po jej powierzchni. Do czego może się to przydać?

CAAT (Captive Air Amphibious Transporter) nie jest wbrew pojawiającym się w Sieci komentarzom pływającym czołgiem. Został opracowany jako wysoce mobilny transporter, zdolny do dostarczania zaopatrzenia w wyjątkowo trudnych warunkach terenowych.

Testowany model pojazdu w skali 1:5, jak pokazują udostępnione materiały, równie dobrze radzi sobie na twardym gruncie, na wodzie i w terenie teoretycznie nieprzejezdnym, jak np. podmokłe łąki. W czym tkwi jego tajemnica? Kluczem do osiągnięcia tak wyjątkowych możliwości są niezwykłe gąsienice.

Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę ich rozmiar. Nietypowy wygląd wynika z tego, że ogniwa gąsienic pełnią zarazem funkcję pływaków. Wykonane z odpornego kompozytu nie tylko utrzymują amfibię na powierzchni wody, ale też dzięki bardzo małemu naciskowi wywieranemu na podłoże zapobiegają grzęźnięciu w trudnym terenie.

DARPA Captive Air Amphibious Transporters (CAAT) For Disaster Relief

Oficjalnym celem projektu jest stworzenie transportera, którym można dowieźć zaopatrzenie do miejsc dotkniętych klęskami żywiołowymi. Po zwodowaniu w pobliżu wybrzeża CAAT będzie mógł dostarczyć ładunek nie tylko na brzeg, ale bezpośrednio do miejsca przeznaczenia.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ofiary różnych kataklizmów uzyskają pomoc znacznie szybciej niż dotychczas. Będzie to możliwe nawet wówczas, gdy na brzegu nie będzie żadnego portu czy infrastruktury umożliwiającej rozładunek. Nie można również wykluczyć, że projektem zainteresuje się wojsko - pojazdy CAAT wydają się idealne do wspierania morskich desantów.

Źródło: DARPA

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.