Decon Green sposobem na wąglika, gaz musztardowy i inne skażenia?...

Decon Green sposobem na wąglika, gaz musztardowy i inne skażenia?...

Decon Green sposobem na wąglika, gaz musztardowy i inne skażenia?...
Katarzyna Kieś
15.05.2010 18:22, aktualizacja: 11.03.2022 14:41

Decon  Green to wynalazek amerykańskich naukowców, dzięki któremu usuwanie skażeń może stać się banalnie proste. Uwierzycie, jeśli napiszę, że główny składnik uniwersalnego środka, który poradzi sobie z wieloma zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi, znajduje się praktycznie w każdej apteczce domowej?

Decon  Green to wynalazek amerykańskich naukowców, dzięki któremu usuwanie skażeń może stać się banalnie proste. Uwierzycie, jeśli napiszę, że główny składnik uniwersalnego środka, który poradzi sobie z wieloma zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi, znajduje się praktycznie w każdej apteczce domowej?

Amerykanie dowiedli, że Decon Green jest skuteczny przy skażeniu wąglikiem, gazem musztardowym i wieloma innymi rodzajami broni biologicznej i chemicznej. Jego głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru. W eksperymentach przeprowadzonych przez naukowców pracujących dla amerykańskiej armii wykazano, że nadtlenek wodoru o odpowiedniej klasie czystości chemicznej, w połączeniu z innymi dodatkami, które stosowane są w warunkach domowych do czyszczenia, szorowania, itp. czynności, to środek o bardzo szerokim spektrum działania podczas dekontaminacji (czyli procesu polegającego na usuwaniu i dezaktywacji substancji szkodliwych).

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/55131,wojna-przyszlosci-zero-zabitych-wszyscy-ranni"]Wojna przyszłości – zero zabitych, wszyscy ranni[/blo-link-inner]

W wojskowych doświadczeniach skupiono się na badaniu skuteczności działania Decon Green przy usuwaniu skażeń czynnikami uznawanymi za broń biologiczną oraz chemiczną. Preparatem potraktowano powierzchnie zanieczyszczone laseczką wąglika oraz bojowymi gazami paraliżującymi. W doświadczeniach dekontaminację z użyciem Decon Green przeprowadzano godzinę po aplikacji czynnika zagrożenia. Wyniki były bardzo obiecujące: środek poradził sobie z każdym zagrożeniem. Ciekawostką jest, że Decon Green usuwał również promieniotwórczy izotop kobaltu ze szkła.

Tak szerokie spektrum działania Decon Green zawdzięcza specjalnemu, wielofunkcyjnemu składowi, z wysoce aktywnym, i reaktywnym, nadtlenkiem wodoru na czele. Dzięki temu środki powodujące skażenie zostały zdezaktywowane albo poprzez rozbicie ich wewnętrznej struktury, albo też przez zastąpienie określonych grup chemicznych cząstkami pochodzącymi z nadtlenku wodoru.

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/52246,zolnierz-przyszlosci"]Żołnierz przyszłości[/blo-link-inner]

Entuzjazm amerykańskich wojskowych studzą jednak naukowcy z innych ośrodków badawczych. Głównym powodem sceptycyzmu tych drugich jest fakt, iż skuteczność działania środka Decon Green była sprawdzana na płaskich, metalowych powierzchniach, m.in. na karoserii aut należących do armii. Dlatego niektórzy zauważają, że nie jest wielką sztuką usunąć zanieczyszczenia z czegoś, co jest płaskie. Większej gimnastyki wymagać będzie usuwanie zanieczyszczeń z gleby lub powierzchni chropowatych.

Dlatego o cudownym działaniu Decon Green będzie można tak naprawdę mówić, kiedy okaże się, że opracowano na tyle skuteczne metody dozowania tego środka na takie właśnie trudne powierzchnie, że po znajdujących się na nich zagrożeniach biologicznych i chemicznych nie pozostanie ślad.

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/24544,uwaga-mozemy-zarazic-sie-od-roslin"]Uwaga! Możemy zarazić się od roślin![/blo-link-inner]

Nadtlenek wodoru w postaci 3% roztworu zawsze mam w apteczce. Do usuwania pospolitych zagrożeń biologicznych nadaje się idealnie. To nie podlega dyskusji. Pozostaje mieć nadzieję, że Decon Green okaże się autentyczną rewelacją w likwidacji wielu z tych niepospolitych. Tym bardziej, ze środek jest ponoć całkowicie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego (pomijając, oczywiście, twory biologiczne, które z założenia ma usuwać). Jednak o tym, czy ekologia i dekontaminacja mogą rzeczywiście stworzyć zgrany duet, pokażą dalsze eksperymenty.

Źródło: Science News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)