Dobra wiadomość, mężczyźni: uczeni dowiedli, że wcale nie wyginiemy

Od dłuższego czasu uczeni bili na alarm, że chromosom Y ulegnie wkrótce znaczącej degradacji. W ostateczności miał całkowicie zniknąć, co doprowadziłoby do tego, że na Ziemi pozostałyby wyłącznie kobiety. No cóż, okazało się, że panika była zdecydowanie przedwczesna (o jakieś kilkadziesiąt do kilkuset milionów lat).

(fot. The National Institute of Standards and Technology)
(fot. The National Institute of Standards and Technology)
Marek Maruszczak

Od dłuższego czasu uczeni bili na alarm, że chromosom Y ulegnie wkrótce znaczącej degradacji. W ostateczności miał całkowicie zniknąć, co doprowadziłoby do tego, że na Ziemi pozostałyby wyłącznie kobiety. No cóż, okazało się, że panika była zdecydowanie przedwczesna (o jakieś kilkadziesiąt do kilkuset milionów lat).

Kiedy następnym razem zobaczycie na ulicy faceta, który będzie wyglądał jak kobieta, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możecie założyć, że sam jest sobie winien. Koniec z żartobliwym zwalaniem winy na zanik chromosomu Y. Nietrafione okazały się również argumenty feministek o męskim, genetycznym nieprzystosowaniu do życia. Wszystko dzięki rezusom.

Od wielu lat naukowcy mówili o zmianach zachodzących w chromosomie Y. Początkowo zarówno chromosom Y, jak i X miały taką samą budowę genetyczną. W końcu, 166 milionów lat temu jeden z nich uległ znaczącej zmianie. Od tamtego czasu chromosom Y na drodze mutacji stracił 781 genów spośród 800, które pierwotnie dzielił z chromosomem X. Ta degradacja doprowadziła do wysnucia popularnej teorii, z której wynikało, że pozostałe geny czeka ten sam los, a chromosom w ostateczności całkowicie zniknie.

Apokaliptycznym (nie bójmy się użyć tego słowa) spekulacjom położyły kres badania uczonych z Instytutu Whiteheada w Cambridge. Naukowcy wzięli pod lupę rezusy – małpy z rodziny naczelnych, które 25 milionów lat temu podążyły inną ścieżką ewolucji niż ludzie. Okazuje się, że chromosom Y rezusów zawiera tylko 20 genów, z czego 19 nie różni się od genów w ludzkim chromosomie Y.

Oznacza to, że w ciągu 25 milionów lat przepadł tylko jeden gen z chromosomu Y. Większość straconych genów zniknęła tuż po podziale na chromosomy X i Y. Według jednej z uczonych pracujących nad tą sprawą - Jennifer Hughes:

Jest to ostateczny empiryczny dowód na to, że chromosom Y zachowywał się stabilnie przez ostatnie 25 milionów lat.

Zważywszy na fakt, że pozostałe 19 genów zawiera ważne dla życia informacje, uczeni nie przewidują, żeby miały one zniknąć w najbliższym czasie (25 milionów lat na każdy z nich?). Z jednej strony, to świetna informacja, z drugiej - pewnie znajdzie się kilku zawiedzionych mężczyzn. W końcu właśnie straciliśmy szansę na zostanie ostatnimi rozpłodowymi samcami w zdominowanym przez kobiety świecie przyszłości.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.