DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu

DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu

DroneGun: futurystyczna strzelba na drony unieszkodliwia nie niszcząc sprzętu
Łukasz Michalik
29.11.2016 23:21, aktualizacja: 10.03.2022 08:59

Jak sprowadzić na ziemię drona nie ryzykując uszkodzeniem drogiego sprzętu? Jest na to sposób. DroneGun pozwala pozbyć się latających intruzów, bezpiecznie sprowadzając ich na ziemię.

Każdy może pilotować drona

Namnożyło się nam przez ostatnie lata dronów, oj, namnożyło. Choć latające, zdalnie sterowane modele towarzyszą nam od dziesięcioleci, to przez długi czas wymagały przynajmniej minimalnej wiedzy i umiejętności, co sprawiało, że bawili się nimi zazwyczaj ludzie świadomi możliwości i ograniczeń swojego sprzętu.

Współczesne drony są inne – sterujące nimi oprogramowanie jest w stanie naprawiać wiele błędów pilota, a latające maszyny, przynajmniej te przeznaczone na rynek konsumencki, budowane są tak, by zachować możliwie wysoką idiotoodporność. Nic zatem dziwnego, że – obok rzeszy odpowiedzialnych użytkowników – latają nimi również różni idioci.

Wybaczcie mocne słowa, ale trudno nazwać inaczej kogoś, kto bawi się swoją latającą zabawką w miejscach, gdzie nie powinien tego robić. I choć bardziej zaawansowane urządzenia są w stanie samodzielenie wykrywać obszary zakazu lotów, to co pewien czas słyszymy o incydentach z dronami latającymi w pobliżu lotnisk czy – jak we Francji – w pobliżu ważnych obiektów. Czy – jak niedawno w Finlandii – nad obiektami o strategicznym znaczeniu.

Fot. DroneShield
Fot. DroneShield

Jak walczyć z dronami?

Problem z dronami bywa poważniejszy, niż może się wydawać: w większości przypadków trudno je w bezpieczny sposób przechwycić. Co pewien czas pojawiają się pomysły, by do walki z dronami wykorzystać ptaki albo inne drony z odpowiednim wyposażeniem, ale skuteczność takich rozwiązań wydaje się dyskusyjna.

Strzelani do dronów, postulowane przez niektórych komentatorów, również nie wydaje się najszczęśliwszym pomysłem. Pomijając samą kwestię posiadania odpowiedniej broni, wiąże się to z ryzykiem, że zestrzelona maszyna spadnie na coś lub kogoś, powodując dodatkowe zniszczenia. Do tego same drony, zwłaszcza te nieco bardziej zaawansowane, do tanich nie należą.

DroneGun: mobilna stacja zagłuszająca

Na pomysł, jak poradzić sobie z problemem, wpadli twórcy sprzętu o nazwie DroneGun. Urządzenie przypominające futurystyczną broń pozwala – po wycelowaniu w konkretną maszynę – zakłócić komunikację w pasmach 2,4 oraz 5,8 GHz, używanych przez większość typowych dronów do komunikacji.

DroneShield DroneGun

DroneGun ma również zakłócać sygnał GPS i pozwolić na przejęcie kontroli nad intruzem, a w rezultacie bezpiecznie nim wylądować.

Zakłócanie łączności

Zapowiedzi twórcy tej broni, australijskiej firmy DroneShield, wydają się całkiem ciekawe, ale zanim zaczniemy się cieszyć na myśl, że po kupieniu takiego sprzętu zgotujemy wszystkim droniarzom z okolicy prawdziwą dronokalipsę, warto ostudzić entuzjazm.

Zastosowanie tego sprzętu w Polsce, przynajmniej przez cywilów, wiązałoby się bowiem ze złamaniem prawa, dotyczącym w tym przypadku m.in. zakłócania łączności, czego robić nam nie wolno.

Mimo tego DroneGun może mieć sens i sprawdzić się np. jako wyposażenie różnych służb, odpowiedzialny za bezpieczeństwo. Rzecz jasna pod warunkiem, że celem stałyby się drony latające np. w pobliżu lotnisk, a nie te, dokumentujące z powietrza działania policji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)