Drony zaglądające do naszych okien? Wyjaśniamy, czy powinniśmy się ich obawiać

Na forach warszawskich osiedli zaczęły pojawiać się informacje, zdjęcia i nagrania przedstawiające drony, które przez okna "zaglądają" do naszych mieszkań, nawet tych, które znajdują się na najwyższych piętrach. Na temat bezzałogowców pojawiło się wiele teorii. Niektóre z nich mówią o wykorzystaniu urządzeń przez złodziei. Wyjaśniamy, co to za urządzenia.

Drony zaglądają do naszych okien?
Drony zaglądają do naszych okien?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

16.02.2023 | aktual.: 18.02.2023 13:20

Na forach warszawskich osiedli pojawiły się wpisy mówiące o dronach "zaglądających w okna i robiących zdjęcia". Urządzenia miały znajdować się w niewielkiej odległości od bloków mieszkalnych na wysokości okien i latać w górę oraz dół. Niektóre osoby zauważyły nawet ich pilotów, którzy bacznie obserwowali bezzałogowce. Pojawienie się dronów oraz ich "nietypowe" użycie wzbudziło wiele wątpliwości.

Drony "podglądające" budynki mieszkalne

Jak się jednak okazuje, urządzenia zostały użyte w istotnym celu i nie ma on nic wspólnego ze sprawdzaniem wyposażenia naszych mieszkań. Administracje niektórych budynków wykorzystują drony do przeprowadzania inspekcji termowizyjnej. Urządzenia wyposażone w specjalistyczne, termowizyjne kamery monitorują stan budynków i różnego rodzaju instalacji. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób sprawdzić dachy, kominy, panele fotowoltaiczne, rynny, mostki cieplne, nieszczelności, a nawet poziom zalegającej pokrywy śnieżnej. Tego typu urządzenia wykorzystują wysokiej rozdzielczości detektory podczerwieni.

Wpis pochodzący z jednego z warszawskich forów
Wpis pochodzący z jednego z warszawskich forów© Materiały WP

Dzięki nim kamery termowizyjne widzą znacznie więcej niż ludzkie oko, bo promieniowanie podczerwone (nazywane również IR) nie jest rejestrowane przez ludzki narząd wzroku. Większość kamer termowizyjnych połączonych jest z modułem GPS. Oznacza to, że dron latając nad obiektem, tworzy jego mapę z rozkładem temperatur. Taka mapa może zostać później wykorzystana przez specjalistów do dokładnej lokalizacji istniejących usterek lub nieprawidłowości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowoczesne drony z kamerami termowizyjnymi mogą działać we wszystkich warunkach atmosferycznych, a dodatkowo potrafią omijać występujące przeszkody. Do ich obsługi zazwyczaj potrzeba jednej lub dwóch osób. Niektóre bezzałogowce mogą też działać w trybie autonomicznym. Dostarczają zdjęć i nagrań, które później wykorzystują specjaliści. W ten sposób można uniknąć kosztowny, tradycyjnych inspekcji, często narażających życie i zdrowie wykonujących je osób.

Ogłoszenie o inspekcji termowizyjnej
Ogłoszenie o inspekcji termowizyjnej© Materiały WP

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.