Duńczycy odkryli enzymy rozkładające celulozę w etanol

Dwa dolary za galon (czyli 3,78 litra) etanolu. Taka będzie cena biopaliwa, jeśli odkrycie dwóch duńskich firm zostanie wykorzystane do produkcji biopaliw, ponieważ opracowały one enzymy, które rozkładają celulozę na etanol.

Duńczycy odkryli enzymy rozkładające celulozę w etanol
Marcin Krzewicki

18.02.2010 | aktual.: 11.03.2022 16:03

Dwa dolary za galon (czyli 3,78 litra) etanolu. Taka będzie cena biopaliwa, jeśli odkrycie dwóch duńskich firm zostanie wykorzystane do produkcji biopaliw, ponieważ opracowały one enzymy, które rozkładają celulozę na etanol.

Tymi firmami są Genencor i Novozyme. Partnerzy są na tyle pewni swojego odkrycia, że podczas piętnastej Narodowej Konferencji w Orlando na Florydzie, na której poruszane są sprawy biopaliwa jakim jest etanol, zapowiedzieli cięcia kosztów produkcji tego paliwa. Zaznaczyli również, że taka decyzja spowodowane jest ich najnowszym odkryciem.

Nie powinien nikogo dziwić fakt, że dokładna receptura enzymów jest tajemnicą obu firm. Dostępne są jedynie ogólne informacje na ich temat. Enzymy zostały stworzone z odpadów rolniczych. Nie wiadomo jednak czy wykorzystano do tego nieczystości zwierząt, rośliny czy może jeszcze coś innego.

Jeśli rzeczywiście współpracującym ze sobą firmom udałoby się znacznie obniżyć koszty produkcji etanolu, stałby się on bardzo atrakcyjną alternatywą nie tylko dla ropy naftowej ale również innych biopaliw. Może to osiągnięcie pozwoli w niedalekiej przyszłości konkurować również z elektrycznymi samochodami? Przekonamy się o tym za kilka lat.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.