Dwuekranowy laptop, czy laptop i tablet? Compal FullVision to ciekawa koncepcja
Kolejny projekt firmy Compal (czyli producenta OEM, więc finalny sprzęt może wejść do sprzedaży pod inną marką). Tym razem nie pivot w laptopie, a dwa ekrany. Przynajmniej opcjonalnie, bo drugi jest odczepiany i może też pełnić rolę osobnego tabletu.
Zaprezentowane chociażby przez ASUSa modele laptopów dwuekranowych mają jedną wspólną cechę. Dodatkowy wyświetlacz znajduje się powyżej bądź poniżej klawiatury w głównej części komputera. To typowe rozwiązanie, ale patrząc na prace wieloekranową - jest zupełnie inne niż zazwyczaj. Choć i tak nie tak szalone jak siedmioekranowy laptop Aurora 7.
Compal podszedł do tematu klasycznie, choć jak mowa o laptopach, to i tak każdy wielomonitorowy model jest nietypowy. W jednym ułożeniu nasz komputer wygląda w pełni normalnie. Ot najklasyczniejszy z klasycznych laptopów. Jednak możemy przesunąć ekran w lewo na prowadnicy, aby zrobić miejsce dla doczepianej drugiej matrycy. Wtedy otrzymujemy niejako dwa "sklejone" monitory mocno wychodzące poza obrys laptopa.
Klasyczne 15,6" lub podwójny ekran jak ultrapanorama
Jeden ekran ma przekątną 15,6 cala, a z połączenia obu dostajemy duży (choć przedzielony ramkami pośrodku) monitor 29-calowy o ultrapanoramicznych proporcjach obrazu 32:9. To świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy czasem muszą popracować inaczej niż stacjonarnie, a cenią sobie ultrapanoramiczne ekrany lub wykonywanie swoich zadań na więcej niż jednym monitorze.
Co więcej, dodatkowy ekran według opisu z IF World Design Guide mógłby działać jako samodzielny tablet. Na razie nie możemy jednoznacznie zinterpretować roli tej części zestawu w trybie niezadokowanym, ale nasuwa się na myśl normalny tablet 15,5 cala (na Androidzie lub Windowsie) z możliwością podpięcia jako drugi ekran głównego laptopa.