Dziwne zastosowania gogli Apple Vision Pro. Producent tego nie przewidział?

Dziwne zastosowania gogli Apple Vision Pro. Producent tego nie przewidział?

Apple Vision Pro na ulicy
Apple Vision Pro na ulicy
Źródło zdjęć: © YouTube
05.02.2024 12:32

W teorii, gogle Apple Vision Pro to jeden z topowych gadżetów technologicznych. Jednakże, w praktyce użytkownicy znajdują dla nich zaskakujące zastosowania, często prezentując się przy tym w niecodzienny sposób.

Niedawno miała miejsce premiera najnowszego urządzenia do rozszerzonej rzeczywistości, Apple Vision Pro, łączącego elementy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Nosząc te gogle, nie tracimy kontaktu z otaczającym nas światem. Pierwsi nabywcy urządzenia zdecydowali się na jego wykorzystanie, pozostawiając otwartą kwestię, czy w sposób zamierzony. To pytanie, na które każdy musi znaleźć własną odpowiedź.

Apple Vision Pro oferuje szerokie spektrum zastosowań, które mogą wykraczać poza pierwotne założenia Apple. Jedno jest niezmienne: przed oficjalnym debiutem Apple Vision Pro było jasne, że trafią do rąk tysięcy użytkowników. "Bloombeerg" podał, że mimo wysokiej ceny, osiągającej 3499 dolarów (około 14 tysięcy złotych), po najnowsze urządzenie ustawiały się długie kolejki.

W teorii, gogle do wirtualnej rzeczywistości służą rozrywce, edukacji, pracy oraz umożliwiają prowadzenie spotkań w sieci. Pozwalają na instalację niezliczonych aplikacji i gier oraz oglądanie filmów w 3D.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Noszenia Apple Vision Pro przez cały dzień podjęła się Joanna Stern. Dzięki temu szczegółowo zbadała możliwości, jakie oferują gogle Apple Vision Pro, nosząc je nieprzerwanie przez dobę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

I Spent 24 Hours Wearing Apple’s Vision Pro Headset | WSJ

Na wstępie jej opowieści dowiadujemy się o innowacyjnym sposobie sterowania urządzeniem. Wystarczy skierować wzrok na wybraną ikonę, a następnie "kliknąć", wykonując odpowiedni gest palcami. Zastępuje to tradycyjną myszkę lub ekran dotykowy.

Urządzenie to może zatem zastąpić (lub uzupełnić) smartfon lub komputer. Gogle mogą wyświetlać wiele ekranów jednocześnie, w tym również obraz z podłączonego laptopa Mac. Wirtualna klawiatura, pojawiająca się przed oczami użytkownika, okazała się mało praktyczna – do pisania znacznie lepiej nadaje się tradycyjna klawiatura.

Wśród wad urządzenia wymienić należy jego nadmierne nagrzewanie się oraz konieczność częstego ładowania baterii, co 2-3 godziny. Również symulacja twarzy użytkownika (funkcja Apple Persona) nie odzwierciedla rzeczywistości w sposób zadowalający. Więcej wrażeń i sposobów wykorzystania gogli Vision Pro można poznać, oglądając dołączony film.

Czy stosowanie Apple Vision Pro podczas prowadzenia samochodu jest bezpieczne?

To pytanie podkreśla, jak prawo pozostaje w tyle za postępem technologicznym. Obecnie brakuje przepisów dotyczących sztucznej inteligencji czy pewnych nadużyć w internecie. A co mówią kodeksy i przepisy o goglach VR? W zasadzie nic. Wiadomo, że korzystanie ze smartfona podczas jazdy (bez użycia zestawu głośnomówiącego) jest zabronione. Jeden z użytkowników YouTube zamieścił jednak film, na którym prowadzi samochód, mając na głowie Apple Vision Pro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Apple Vision Pro + Tesla Self Driving

Oczywiście, nie jest to "zwykły" samochód, a Tesla wyposażona w autopilota. Gogle Apple pozwalają również na obserwację otoczenia przed pojazdem. Mimo to, na krótkim filmie widać, że kierowca skupia się bardziej na obsłudze gogli niż na sterowaniu autem. Czy to zachowanie jest niebezpieczne i nieroztropne? A może dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie pracy już podczas wsiadania do samochodu, co pozwoli zaoszczędzić czas na dojazdach?

Korzystanie z Apple Vision Pro w przestrzeni publicznej wygląda nieco kuriozalnie Urządzenie to niewątpliwie posiada szerokie możliwości. Dużym atutem jest zapewnienie użytkownikowi znacznej prywatności – nikt postronny nie widzi tego, co widzi osoba korzystająca z gogli Apple. Jednakże, obsługa różnorodnych funkcji za pomocą gestów sprawia, że całość prezentuje się dość niezwykle.

Jeśli Apple Vision Pro osiągną popularność porównywalną z iPhonem, wkrótce nasze otoczenie stanie się naprawdę interesujące. Ludzie, których twarze częściowo zakrywają gogle, z kablem łączącym urządzenie z baterią obok, dodatkowo wykonujący machania rękami i inne dziwaczne ruchy, mogą stać się codziennym widokiem. Czy to jest obraz naszej przyszłości?

Jak użytkownicy oceniają Apple Vision Pro?

Z licznych recenzji i pierwszych opinii publikowanych na YouTube wynika, że opinie na temat gogli Apple są podzielone. Niektórzy uważają je za urządzenie genialne, które na zawsze odmieni nasz świat. Apple również jest przekonane, że ich gogle Vision Pro stanowią przełom porównywalny do momentu wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Po jego pojawieniu odeszliśmy od klasycznych telefonów na rzecz smartfonów, które używamy do dziś. Kilka lat po tym wydarzeniu niemal nikt już nie korzysta z discmana, odtwarzacza mp3, cyfrowego aparatu jako oddzielnego urządzenia czy nawet papierowych gazet.

Z drugiej strony, nie brakuje też głosów twierdzących, że Apple Vision Pro to urządzenie przereklamowane. Wielu użytkowników uważa je za coś bardzo efektownego, ale w praktyce niezbyt użytecznego. Praca z użyciem gogli czy granie w gry nie są tak komfortowe, jak przy użyciu tradycyjnych komputerów czy konsol. Tylko czas pokaże, czy Apple ponownie odniesie wielki sukces. Warto pamiętać, że pierwszy iPhone również nie był urządzeniem idealnym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)