Dziwne znaki przed domem? Możesz być na celowniku złodziei

Dziwne znaki przed domem? Możesz być na celowniku złodziei

Złodzieje zostawiają znaki.
Złodzieje zostawiają znaki.
Źródło zdjęć: © pixabay
oprac. KBN
01.10.2023 19:39, aktualizacja: 10.12.2023 10:53

Przestępcy, którzy zajmują się włamaniami, działają często w sposób przemyślany i zorganizowany. Widać to szczególnie w przypadku grup przestępczych, które specjalizują się w tym rodzaju działalności. Jednym z charakterystycznych elementów takiego działania jest pozostawianie ukrytych wiadomości, które są specjalnym oznaczeniem dla innych członków grupy.

Tajne kody umożliwiają ocenę, co znajduje się w danym mieszkaniu lub domu, a także ocenę, czy warto podjąć ryzyko włamania.

Czy da się uchronić przed włamaniem? Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Niemniej, jak informował serwis Business Insider, istnieją pewne znaki, które mogą nam pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom. Chodzi tutaj o różnego rodzaju oznaczenia, które przestępcy pozostawiają przed naszymi domami lub mieszkaniami.

Przestępcy, którzy planują włamanie, działają zazwyczaj w sposób starannie przemyślany i zaplanowany. Nie chcą narażać się na niepotrzebne ryzyko i konfrontację z policją lub właścicielami domów, jeśli nie są pewni, że w danym miejscu znajdą coś wartościowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bardzo często włamanie poprzedza wstępna identyfikacja miejsca potencjalnego przestępstwa, zwana inaczej oględzinami. W tym celu przestępcy mogą udawać różne osoby, takie jak elektrycy, hydraulicy czy listonosze. Robią to, aby móc chociaż przez chwilę rozejrzeć się po domu lub mieszkaniu.

Jeżeli weryfikacja miejsca potencjalnego przestępstwa przebiegnie pomyślnie, przestępca może zostawić specjalne oznaczenie. Może to być na przykład napis wykonany kredą, nacięcia na drewnie, kamienie ułożone we wcześniej ustalony wzór, zamek zaklejony taśmą, a nawet monety czy proszek rozsypane na wycieraczce.

W internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jakimi znakami posługują się przestępcy, którzy planują włamanie. Business Insider wymienia niektóre z nich: "obecność krzyża oznacza, że istnieje plan włamania. Diament oznacza niezamieszkany dom, do którego można się łatwo włamać. Pięć małych kółek lub pięć małych kamyków komunikuje, że są tam pieniądze. Trójkąt wskazuje, że w domu mieszka samotna kobieta, a zygzakiem zaznacza się obecność psa na posesji".

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego w pobliżu swojego domu lub mieszkania, zgłoś to policji. Funkcjonariusze pomogą ustalić, czy istnieją powody do obaw i czy włamywacze mają cię na oku. Warto też zwracać uwagę na drobne znaki i zmiany w najbliższym otoczeniu, które mogą świadczyć o planowanym włamaniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)