Efekt domino bez dotykania [wideo]

No może nie do końca bez dotykania, ale wystarczy jedno pchnięcie aby oddalone od siebie klocki wywracały się. Wydawałoby się, że domino to mało wdzięczy materiał na gadżet. Czy rzeczywiście tak jest?

Elektroniczne domino
Elektroniczne domino
Grzegorz Nowak

No może nie do końca bez dotykania, ale wystarczy jedno pchnięcie aby oddalone od siebie klocki wywracały się. Wydawałoby się, że domino to mało wdzięczy materiał na gadżet. Czy rzeczywiście tak jest?

Mogłoby się wydawać, że domino nie skorzysta z osiągnięć technologii cyfrowej, jednak Jarashi Suki udowadnia, że jest wręcz przeciwnie. Stworzył on klocki z diodami LED i możliwością bezprzewodowej komunikacji, dzięki czemu można ich używać bez oświetlenia i prawie bez użycia rąk. Wystarczy przewrócić jeden klocek, a pozostałe domina będą przesyłać pomiędzy sobą informacje i przewracać się same wedle określonej kolejności.

Na każdym klocku domina można ustawić dowolną liczbę "oczek" - każde przechylenie w lewo dodaje jedno, a w prawo odejmuje. W ten sposób można "zaprogramować" klocki, ponieważ liczba oczek oznacza jednocześnie kolejność ich przewracania się. Domina o tej samej liczbie oczek przewracają się równocześnie.

Jak działa gadżet japońskiego konstruktora w praktyce możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.