Efekt McGurka - przekonaj się, jak oczy oszukują Twoje uszy [wideo]

Czy słyszeliście kiedykolwiek iluzję dźwiękową? Nie zawsze można polegać na informacjach dostarczanych przez zmysły. Poznaj niecodzienne zjawisko, w którym to, co słyszysz, zależy od tego, co oglądasz. Przekonaj się, jak łatwo dać się oszukać!

Nie umknie mu żaden dźwięk! (Fot. Flickr/x-ray delta one/Lic. CC by-sa)
Nie umknie mu żaden dźwięk! (Fot. Flickr/x-ray delta one/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

01.09.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:00

Czy słyszeliście kiedykolwiek iluzję dźwiękową? Nie zawsze można polegać na informacjach dostarczanych przez zmysły. Poznaj niecodzienne zjawisko, w którym to, co słyszysz, zależy od tego, co oglądasz. Przekonaj się, jak łatwo dać się oszukać!

Efekt McGurka określany jest często jako słyszenie oczami. Jest to świetny przykład pokazujący, że nasze zmysły nie są od siebie odseparowane i np. w słyszeniu swoją rolę odgrywa również zmysł wzroku.

Jak działa efekt McGurka? Obejrzyj najpierw kilkusekundowy film przedstawiający mężczyznę powtarzającego jedną sylabę. Koniecznie włącz dźwięk i patrz na twarz mówiącego.

The McGurk Effect

Co usłyszałeś?

Teraz odtwórz powyższy film ponownie, ale nie patrz na obraz! Zamknij oczy, wsłuchując się jedynie w dźwięki. Słyszysz różnicę? O ile w pierwszym przypadku słychać wyraźne „DA DA”, to nie widząc twarzy mówiącego, słyszymy „BA BA”.

Film został oczywiście odpowiednio spreparowany jednak – o ile widzimy obraz - nie jesteśmy w stanie usłyszeć rzeczywiście wypowiadanych sylab. Prawdziwe dźwięki usłyszymy dopiero po odcięciu bodźców wzrokowych.

Ciekawe jest również to, że na taką pracę naszego mózgu nie mamy wpływu – nawet wiedząc o niezgodności obrazu z dźwiękiem, nie jesteśmy w stanie usłyszeć nic innego niż to, co sugeruje zmysł wzroku.

Iluzji słuchowej doświadczysz również, oglądając poniższy film. Tym razem zamykanie oczu nie będzie konieczne.

Try this bizarre audio illusion! 👁️👂😮 - BBC

Efekt, którego doświadczasz, został pisany w 1976 roku przez Harry’ego McGurka i jego asystenta Johna McDonalda, naukowców ze szkockiego University of Surrey.

Mimo stosunkowo niedawnego odkrycia efekt McGurka był wykorzystywany od wieków. To właśnie na nim bazują brzuchomówcy korzystający podczas występów z lalek poruszających ustami.

Źródło: The Awesomer

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.