Elektroniczna niania obserwuje twoje dzieci? Hakerzy mogą obserwować ciebie

Rodzice małych dzieci dokładnie wiedzą, jakim ułatwieniem w ich opiece jest elektroniczna niania. Okazuje się jednak, że urządzenie monitorujące brzdąców równie dobrze mogą pozwolić hakerom obserwować nasz dom.

Elektroniczna niania obserwuje twoje dzieci? Hakerzy mogą obserwować ciebie
Źródło zdjęć: © Amazon
Konrad Siwik

Elektroniczna niania, tak jak każde urządzenie podłączone do Internetu, może być doskonałą furtką dla hakerów. Tak właśnie dzieje się w przypadku Baby Monitor Nooie. Eksperci z Bitdefender wykryli poważne luki bezpieczeństwa we wspomnianym urządzeniu. Badacze bezpieczeństwa zidentyfikowali podatności umożliwiające osobom niepowołanym przejęcie nad nim kontroli.

Analitycy z firmy Bitdefender wykryli w czasie badania Baby Monitor Nooie cztery luki, które umożliwiają napastnikowi dostęp do kamery lub wprowadzenie złośliwego oprogramowania w celu dalszego złamania zabezpieczeń urządzenia.

"Nagrania rejestrowane przez Baby Monitor Nooie są przechowywane przez chmurę AWS. Wprawdzie każde urządzenie z tej serii ma swoje unikalne dane uwierzytelniające, ale napastnicy bardzo łatwo mogę przechwycić te informacje" – ostrzegają analitycy Bitdefendera.

W Baby Monitor Nooie kamery wykorzystują protokół komunikacyjny, który opiera się na przekazywaniu wiadomości pomiędzy klientami za pośrednictwem centralnego serwera. Zespół Bitdefendera odkrył, że serwer MQTT zarządzający kanałami nie wymaga uwierzytelniania, pozwalając potencjalnemu napastnikowi na subskrybowanie kanału i uzyskanie identyfikatorów dla dowolnego urządzenia, gdy jest ono dostępne online.

Oprogramowanie Nooie Cam było pobierane z Google Play od 50 tys. do 100 tys. razy, co wskazuje na to, że produkt cieszy się popularnością. Bitdefender ujawnił luki w zabezpieczeniach, po czym poinformował o tym producenta. Niestety, ten nie podjął żadnych działań w celu wyeliminowania błędów.

elektroniczna nianiakamerahakerzy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.