Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia

Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia

Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia
Źródło zdjęć: © fot. Wikimedia
Klaudia Stawska-Magdziak
04.03.2021 13:05, aktualizacja: 08.03.2022 14:16

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski omówił koszt oraz plany rozwoju polskich elektrowni jądrowych. Program zakłada budowę dwóch obiektów: na Pomorzu i koło Bełchatowa.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie najprawdopodobniej uruchomiona w 2033 roku, wyjaśnił Naimski na antenie radia RMF FM. Wskazał również, że pierwsza elektrownia stanie na Pomorzu Gdańskim, ale pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo Kopalino i Żarnowiec.

  • Dla tych dwóch miejsc opracowywany jest w tej chwili tzw. raport lokalizacyjny, czyli mówiąc krótko ocena tych miejsc - wyjaśnił. Potwierdził również, że termin uruchomienia pierwszego reaktora planowany jest na 2033 rok.
  • Plan jest taki, że będziemy budowali sześć reaktorów atomowych. Będziemy mieli dwa miejsca, może trzy, gdzie te elektrownie powstaną - dodał Naimski i wskazał, że drugim miejscem będzie najprawdopodobniej Bełchatów.

Prace nad budową pierwszej elektrowni jądrowej ruszą najprawdopodobniej w 2026 roku. W ciągu 12 lat ma powstać jeden reaktor, ale następne będą oddawane do użytku co dwa lata. "Albo będziemy mieli w dwóch miejscach po trzy, albo w trzech miejscach po dwa", wyjaśnił Naimski.

Kto i za ile zbuduje polską elektrownię?

  • W ciągu 20 lat wydamy około 80 mld złotych. Do 2045 roku wychodzi to około 4 mld złotych rocznie. To pozwoli w połowie lat 40. posiadać 25 procent energii generowanej z elektrowni jądrowych - tłumaczył Naimski.

Od 24 lutego br. obowiązuje porozumienie, w ramach którego USA ma pomóc przygotować propozycje technologiczne i finansowe dotyczące budowy elektrowni na terenie naszego kraju. Nie jest jednak przesądzone, że to Amerykanie zbudują polską elektrownię.

  • My jako Polska oczekujemy, że partner dostarczy nam zarówno technologie jak i wejdzie w porozumienie finansowe, które będzie dla nas akceptowalne. Jeżeli te możliwości pojawią się ze strony innych państw, jesteśmy gotowi je rozważyć - powiedział minister.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)