Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski omówił koszt oraz plany rozwoju polskich elektrowni jądrowych. Program zakłada budowę dwóch obiektów: na Pomorzu i koło Bełchatowa.

Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia
Źródło zdjęć: © fot. Wikimedia
Klaudia Stawska-Magdziak

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie najprawdopodobniej uruchomiona w 2033 roku, wyjaśnił Naimski na antenie radia RMF FM. Wskazał również, że pierwsza elektrownia stanie na Pomorzu Gdańskim, ale pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo Kopalino i Żarnowiec.

  • Dla tych dwóch miejsc opracowywany jest w tej chwili tzw. raport lokalizacyjny, czyli mówiąc krótko ocena tych miejsc - wyjaśnił. Potwierdził również, że termin uruchomienia pierwszego reaktora planowany jest na 2033 rok.
  • Plan jest taki, że będziemy budowali sześć reaktorów atomowych. Będziemy mieli dwa miejsca, może trzy, gdzie te elektrownie powstaną - dodał Naimski i wskazał, że drugim miejscem będzie najprawdopodobniej Bełchatów.

Prace nad budową pierwszej elektrowni jądrowej ruszą najprawdopodobniej w 2026 roku. W ciągu 12 lat ma powstać jeden reaktor, ale następne będą oddawane do użytku co dwa lata. "Albo będziemy mieli w dwóch miejscach po trzy, albo w trzech miejscach po dwa", wyjaśnił Naimski.

Kto i za ile zbuduje polską elektrownię?

  • W ciągu 20 lat wydamy około 80 mld złotych. Do 2045 roku wychodzi to około 4 mld złotych rocznie. To pozwoli w połowie lat 40. posiadać 25 procent energii generowanej z elektrowni jądrowych - tłumaczył Naimski.

Od 24 lutego br. obowiązuje porozumienie, w ramach którego USA ma pomóc przygotować propozycje technologiczne i finansowe dotyczące budowy elektrowni na terenie naszego kraju. Nie jest jednak przesądzone, że to Amerykanie zbudują polską elektrownię.

  • My jako Polska oczekujemy, że partner dostarczy nam zarówno technologie jak i wejdzie w porozumienie finansowe, które będzie dla nas akceptowalne. Jeżeli te możliwości pojawią się ze strony innych państw, jesteśmy gotowi je rozważyć - powiedział minister.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.