Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia

Elektrownia atomowa w Polsce. Rząd podał planowaną datę uruchomienia
Źródło zdjęć: © fot. Wikimedia
Klaudia Stawska-Magdziak

04.03.2021 13:05, aktual.: 08.03.2022 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski omówił koszt oraz plany rozwoju polskich elektrowni jądrowych. Program zakłada budowę dwóch obiektów: na Pomorzu i koło Bełchatowa.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie najprawdopodobniej uruchomiona w 2033 roku, wyjaśnił Naimski na antenie radia RMF FM. Wskazał również, że pierwsza elektrownia stanie na Pomorzu Gdańskim, ale pod uwagę brane są dwie lokalizacje: Lubiatowo Kopalino i Żarnowiec.

  • Dla tych dwóch miejsc opracowywany jest w tej chwili tzw. raport lokalizacyjny, czyli mówiąc krótko ocena tych miejsc - wyjaśnił. Potwierdził również, że termin uruchomienia pierwszego reaktora planowany jest na 2033 rok.
  • Plan jest taki, że będziemy budowali sześć reaktorów atomowych. Będziemy mieli dwa miejsca, może trzy, gdzie te elektrownie powstaną - dodał Naimski i wskazał, że drugim miejscem będzie najprawdopodobniej Bełchatów.

Prace nad budową pierwszej elektrowni jądrowej ruszą najprawdopodobniej w 2026 roku. W ciągu 12 lat ma powstać jeden reaktor, ale następne będą oddawane do użytku co dwa lata. "Albo będziemy mieli w dwóch miejscach po trzy, albo w trzech miejscach po dwa", wyjaśnił Naimski.

Kto i za ile zbuduje polską elektrownię?

  • W ciągu 20 lat wydamy około 80 mld złotych. Do 2045 roku wychodzi to około 4 mld złotych rocznie. To pozwoli w połowie lat 40. posiadać 25 procent energii generowanej z elektrowni jądrowych - tłumaczył Naimski.

Od 24 lutego br. obowiązuje porozumienie, w ramach którego USA ma pomóc przygotować propozycje technologiczne i finansowe dotyczące budowy elektrowni na terenie naszego kraju. Nie jest jednak przesądzone, że to Amerykanie zbudują polską elektrownię.

  • My jako Polska oczekujemy, że partner dostarczy nam zarówno technologie jak i wejdzie w porozumienie finansowe, które będzie dla nas akceptowalne. Jeżeli te możliwości pojawią się ze strony innych państw, jesteśmy gotowi je rozważyć - powiedział minister.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także