Elon Musk o przyszłości Ziemi. Zapowiada wyginięcie wszystkich gatunków

Elon Musk o przyszłości Ziemi. Zapowiada wyginięcie wszystkich gatunków

Elon Musk nie ma dobrych wieści
Elon Musk nie ma dobrych wieści
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2020 Anadolu Agency
Karolina Modzelewska
17.01.2022 15:00

Elon Musk, CEO Tesli i SpaceX za pośrednictwem Twittera poinformował, że wszystkie gatunki żyjące na Ziemi najprawdopodobniej wyginą z powodu rozszerzania się zewnętrznej atmosfery Słońca. Ratunkiem ma być przeniesienie się na inne planety.

Ostrzeżenie Elona Muska pojawiło się jako odpowiedź na artykuł "Szóste masowe wymieranie: fakt, fikcja czy spekulacja?", który ukazał się na łamach "Biological Reviews". Dokument odnosi się do masowego wymierania różnych gatunków, spowodowanego działalnością człowieka.

Elon Musk mówi o zagładzie życia na Ziemi

Jak donosi Interesting Engineering, autorzy artykułu uważają, że do tej pory "miało miejsce pięć masowych wymierań, a szóste już się rozpoczęło". Wcześniejsze wymierania miały związek z ekstremalnymi zjawiskami naturalnymi, a za obecne odpowiada wyłącznie działalność człowieka. Według szacunków autorów, od 1500 roku do czasów obecnych mogło wyginać aż 260 tys. gatunków żyjących na naszej planecie.

Jeden z użytkowników Twittera udostępnił artykuł, a Elon Musk zdecydował się na skomentowanie posta. CEO Tesli i SpaceX napisał: "istnieje 100 proc. szans na wyginięcie *wszystkich* gatunków z powodu ekspansji Słońca, chyba że ludzkość uczyni życie wieloplanetarnym".

Elon Musk w swoim wpisie odniósł się do problemu rozszerzania Słońca. Zdaniem naukowców z Cornell University, Słońce bardzo powoli się rozszerza i staje się coraz jaśniejsze. Jest to spowodowane zmniejszaniem się ilości wodoru w jądrze centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Wodór spala się i przekształca w hel. Ostatecznie w całości zostanie zamieniony na hel, co sprawi, że reakcje jądrowe w jądrze zatrzymają się, ale nadal będą kontynuowane w powłoce wokół jądra. Z tego powodu dojdzie do kurczenia się rdzenia i jego nagrzewania. Gdy będzie wystarczająco gorąco, hel zacznie zamieniać się w węgiel, a Słońce powoli przekształci się w tzw. Czerwonego Olbrzyma, czyli gwiazdę będącą u schyłku swojej ewolucji.

Eksperci uważają, że cały proces przekształcania Słońca w Czerwonego Olbrzyma potrwa około 5 miliardów lat. W jego trakcie dojdzie do znacznego rozszerzenia jego zewnętrznych warstw powierzchniowych, które wchłoną Merkurego, Wenus oraz najprawdopodobniej Ziemię, czyniąc ją niezdatną do życia.

Elon Musk uważa, że sposobem na uniknięcie tego scenariusza i uratowanie gatunków żyjących na Ziemi jest kolonizacja innych planet. Już teraz jedna z jego firm – SpaceX, zajmuje się badaniem możliwości podboju Marsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (415)