Energia z kaktusów. To biopaliwo jest dużo tańsze niż benzyna
W Meksyku odkryto sposób na produkcję biopaliwa. Tamtejsza firma wykorzystuje do tego kaktusy. Dużą zaletą tego rozwiązania są niskie wymagania glebowe tych roślin.
Firma La Nopalimex z Meksyku wie, jak produkować biopaliwo z opuncji, czyli roślin z rodziny kaktusowatych. Dużą zaletą kaktusów w kontekście produkcji biopaliwa jest ich zdolność do rozmnażania się, a także niskie wymagania glebowe i wodne. Jak zauważają dziennikarze serwisu Świat OZE, kaktusy mogą rosnąć na terenach suchych i półsuchych, które stanowią 12-18 procent powierzchni Ziemi.
Zielone złoto, jak czasem bywają nazywane kaktusy, ma naprawdę wiele zalet. Począwszy od walorów smakowych, przez właściwości lecznicze, aż po energetyczne. Co ważne - przy produkcji biopaliwa powstaje naprawdę niewiele odpadów.
Liście kaktusów są początkowo przetwarzane na mąkę. Odpady produkcyjne są mieszane z krowim nawozem i podgrzewane. W wyniku procesu fermentacji otrzymywany jest metan i woda. Kolejnym krokiem jest destylacja. Tak stworzone biopaliwo jest odprowadzane do zbiornika.
Z każdej tony kaktusa można uzyskać około 100 litrów biogazu. Odpady, które pozostają po produkcji gazu, również są wykorzystywane. Stanowią one nawóz dla upraw rośliny.
Biopaliwo wyprodukowane z kaktusa jest o około jedną trzecią tańsze od benzyny. Produkowany biogaz pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych firmy produkującej tortille. Wykorzystuje się go do zasilania pieców, a także do produkcji energii elektrycznej.