Największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Stanęła w miejscu dawnej kopalni

Strona głównaNajwiększa w Polsce farma fotowoltaiczna. Stanęła w miejscu dawnej kopalni
29.10.2021 07:16
Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew, na terenie kopalni Adamów
Farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew, na terenie kopalni Adamów
Źródło zdjęć: © YouTube ZE PAK

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce stanęła na terenie gminy Brudzew, w miejscu, w którym dawniej działała kopalnia węgla brunatnego Adamów. Za jej budowę odpowiada między innymi firma eSoleo, za której sterami siedzi Zygmunt Solorz.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP Naturalnie.

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna została ulokowana na terenach dawnej kopalni węgla brunatnego Adamów. Za jej budowę odpowiadały firmy eSoleo i PAK Serwis. Jej właścicielem jest z kolei Grupa ZE PAK. Elektrownia słoneczna charakteryzuje się mocą 70 MWp. Do jej zbudowania wykorzystano 155554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy.

Poza modułami, na farmę składa się 306 inwerterów fotowoltaicznych oraz ponad 900 km różnego rodzaju kabli i światłowodów. Na terenie elektrowni ulokowano 31 stacji transformatorowych, z których każda cechuje się mocą 2 MVA. Co ciekawe, nawet palety, na których przywieziono na miejsce moduły, zostaną wykorzystane. Po przetworzeniu na płyty sklejkowe zostaną zużyte do produkcji mebli.

Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu
Ekogroszek zniknie ze sprzedaży. To decyzja resortu klimatu

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce zajmuje około 100 hektarów. Zabudowę paneli fotowoltaicznych ukończono już w sierpniu, lecz dopiero teraz elektrownia zaczęła produkować prąd. Jest to przykład efektywnego wykorzystania dawniej eksploatowanego terenu. Ostatnią tonę węgla wydobyto w tym miejscu w lutym 2021 roku. Proces ponownego wykorzystania terenów był więc błyskawiczny.

Pożary instalacji fotowoltaicznych. Eksperci radzą jak ich uniknąć
Pożary instalacji fotowoltaicznych. Eksperci radzą jak ich uniknąć

- To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł - w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości - mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Farmy fotowoltaiczne – umowy niekorzystne dla rolników
Farmy fotowoltaiczne – umowy niekorzystne dla rolników

Piotr Woźny podkreśla wagę lokalizacji elektrowni. Jego zdaniem inwestycja farmę w gminie Brudzew to idealny przykład na wykorzystanie terenów górniczych.

- Powiat Turecki i Brudzew - kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii - to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto - zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze - zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie.

Udostępnij:
Komentarze (0)