Epson Home Cinema 4010 – 4K i kinowa jakość w domowym projektorze

Epson Home Cinema 4010 – 4K i kinowa jakość w domowym projektorze

Projektor Epson Home Cinema 4010
Projektor Epson Home Cinema 4010
Łukasz Michalik
26.09.2018 10:19, aktualizacja: 09.03.2022 10:31

W poszukiwaniu dobrego projektora 4K łatwo zapędzić się w rejony, gdzie wartość sprzętu dorównuje wartości niezłych samochodów czy nawet małych mieszkań. Na szczęście istnieje ciekawa alternatywa. Zaprezentowany niedawno przez Epsona projektor Home Cinema 4010 łączy wysoką jakość obrazu z rozsądną – jak na tę klasę sprzętu – ceną.

Projektory 4K nie należą do tanich – wiele modeli, w zależności od przeznaczenia i oferowanych funkcji – kosztuje po kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Nawet te, oferowane na rynek konsumencki, jak choćby Sony VPL-VW360ES czy projektor krótkiego rzutu Sony VPL-VZ1000ES, są – ze względu na cenę – poza zasięgiem większości użytkowników.

Na szczęście istnieją wyjątki, dzięki którym amatorzy domowego kina nie muszą sprzedawać nerek, dziedziczyć kopalni uranu ani porywać tankowców, czego dobrym przykładem jest projektor Epson Home Cinema 4010.

Projektor Epson Home Cinema 4010
Projektor Epson Home Cinema 4010

4K bez 4K

Umieszczona w specyfikacji sprzętu informacja o rozdzielczości 4K jest nieco naciągana, bo zamiast jednej matrycy DLP Epson zastosował opracowaną przez siebie technologię 3LCD. Rozdzielczość 4K jest zatem osiągana dzięki zastosowaniu trzech ekranów ciekłokrystalicznych FHD i dołożeniu technologii pixel shifting. W praktyce – jeśli wierzyć producentowi – jakość obrazu jest porównywalna z projektorami, oferującymi natywne 4K, ale cena urządzenia jest znacznie niższa.

Cena sprzętu, zapewniającego wsparcie m.in. dla standardu HDR10 (ale już nie HDR10+!), została ustalona na ok. 2 tys. dolarów. W przeliczeniu daje to około 7,3 tys. zł, co – jak na oferowaną jakość obrazu – wydaje się wynikiem bardzo dobrym. I choć wysoka rozdzielczość jest tu zasługą kilku sprytnych sztuczek, projektor Epsona wydaje się niezłą propozycją dla tych, którzy marzą o seansach kinowych bez wychodzenia z domu.

Projektor Epson Home Cinema 4010
Projektor Epson Home Cinema 4010

Wysoka rozdzielczość coraz bardziej dostępna

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na postęp, jaki w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił w branży konsumenckich projektorów z nieco wyższej półki – zaledwie 2 lata temu projektor Epson Pro Cinema LS10500, również posiłkujący się technologią 3LCD, był wyceniany na 8 tys. dol. Czterokrotny spadek ceny w ciągu dwóch lat daje obraz tempa, w jakim wysoka rozdzielczość staje się dostępna dla zwykłych, domowych użytkowników.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)