Optoma ZH420UST – laserowy projektor krótkiego rzutu. 100‑calowy obraz z projektora ustawionego pod ścianą
Seans filmowy z dobrym projektorem zapewnia wrażenia zbliżone do tych z kina. Niestety, problemem jest wielkość dostępnych pomieszczeń – aby uzyskać duży obraz, trzeba odsunąć projektor od ściany czy ekranu. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu – projektor krótkiego rzutu Optoma ZH420UST.
28.06.2018 | aktual.: 09.03.2022 10:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gdy oglądamy film na monitorze czy ekranie telewizora, oglądany obraz jest zarazem źródłem światła. W przypadku kina albo rzutnika sytuacja jest inna – obraz "świeci" światłem odbitym, co dla niektórych użytkowników stanowi istotną zaletę.
Problemem, z którym boryka się wielu użytkowników projektorów, jest konieczność oddalenia ich od ściany czy ekranu projekcyjnego – odsuwając projektor otrzymujemy zazwyczaj większą przekątną obrazu. Niestety, nie każdy ma do dyspozycji pomieszczenie, pozwalające na optymalne umieszczenie projektora.
Optoma ZH420UST: projektor z laserowym źródłem światła
Odpowiedzią na te problemy są projektory krótkiego rzutu, jak opisywany przez nas Sony VPL-VZ1000ES. Do oferowanych na polskim rynku urządzeń tego typu dołączył laserowy projektor Optoma ZH420UST. To sprzęt z wyższej półki, przeznaczony zarówno dla użytkowników profesjonalnych, wykorzystujących go np. w reklamie (digital signage), jak i do zastosowań rozrywkowych, jak kino domowe.
Optoma ZH420UST oferuje rozdzielczość Full HD i wysoką jasność – 4000 ANSI lumenów – zapewnianą przez laserowe źródło świata (silnik DuraCore oparty na laserze fosforowym) o żywotności 20 tys. godzin. Co istotne – zwłaszcza w przypadku zastosowań profesjonalnych – projektor jest dostosowany do pracy w trybie ciągłym. Wartą wspomnienia zaletą jest również odporność na wnikanie kurzu, potwierdzona normą IPX5.
Projektor do małych pomieszczeń
Kluczowym atutem tego sprzętu jest jednak nie tyle jasność i rozdzielczość obrazu, ale przede wszystkim technologia ultrakrótkiego rzutu (UST – ultra-short throw). Dzięki niej nie musimy znacząco oddalać projektora od ściany – wystarczy odsunąć go na 50 cm, by uzyskać obraz o przekątnej 100 cali.
Rozwiązanie to wydaje się idealnie trafiać w potrzeby użytkowników, którzy – doceniając zalety obrazu rzucanego przez projektor – nie dysponują dużymi pomieszczeniami, które mogliby przeznaczyć na kino domowe. Za jakość obrazu i zaawansowaną technologię trzeba zapłacić prawie 17 tys. zł.