Eyeborg - kamera w protezie oka

Jakiś czas temu Szymon pisał o Filmowcu, który chciał nakręcić film używając kamery umieszczonej w protezie oka. Okazuje się, że ukończenie prac nad miniaturowym "gadżetem" jest bardzo blisko i wiemy już czego Rob użyje aby go zrealizować.

Eyeborg - kamera w protezie oka
Marek Maruszczak

09.03.2009 | aktual.: 14.03.2022 13:54

Jakiś czas temu Szymon pisał o Filmowcu, który chciał nakręcić film używając kamery umieszczonej w protezie oka. Okazuje się, że ukończenie prac nad miniaturowym "gadżetem" jest bardzo blisko i wiemy już czego Rob użyje aby go zrealizować.

Filmowcowi - Robowi Spence'owi (36 lat) pomaga jego przyjaciel, inżynier i fotograf - Kosta Grammatis, oraz ekipa, okulistów, inżynierów i wynalazców. Celem projektu Eyeborg jest stworzenie sztucznego oka, które będzie mogło nagrywać i transmitować filmy dosłownie z oczu bohatera.

Obraz

Sam pomysł nie jest ani nowy ani specjalnie skomplikowany, jednak pomimo pozornej prostoty wymaga zastosowania naprawdę zaawansowanej technologii. Jak łatwo się domyślić największe wyzwanie to znalezienie odpowiednio małych części.

Zespół użyje najmniejszej dostępnej kamery CMOS. Ściana kostki ma powierzchnię około 1,5 mm kwadratowego. Pojęcie o jej rozmiarach daje zdjęcie widoczne na początku tekstu.

Obraz

Nagrane obrazy będą transmitowane za pomocą nadajnika RF wielkości czubka ołówka wprost do pamięci umieszczonej w plecaku. Do zasilania kamery zostanie użyta bateria litowo-polimerowa umieszczona w protezie oka.

Na razie czekam na rezultat prac Roba, który aktualnie zajmuje się tworzeniem dokumentu na temat projektu Eyeborg. Kto wie, może po zakończeniu prac Rob podzieli się ich owocem z Tanyą Vlach - artystką, która apelowała do blogerów o pomoc w stworzeniu podobnej miniaturowej kamery.

Źródło: Crave

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.