Fascynujące iluzje optyczne unikalnym wystrojem wnętrz (wideo)

Patrząc na powyższe zdjęcie można zastanawiać się, czy mamy do czynienia z sześcianem, który przybył z innego wszechświata, czy efektem działania Adobe After Effects lub innego oprogramowania do efektów specjalnych. Nic z tych rzeczy. To po prostu oryginalny wystrój wnętrza, bazujący na niedoskonałości ludzkiego wzroku i odrobinie filmowej magii.

Fascynujące iluzje optyczne unikalnym wystrojem wnętrz (wideo)
Artur Falkowski

Patrząc na powyższe zdjęcie można zastanawiać się, czy mamy do czynienia z sześcianem, który przybył z innego wszechświata, czy efektem działania Adobe After Effects lub innego oprogramowania do efektów specjalnych. Nic z tych rzeczy. To po prostu oryginalny wystrój wnętrza, bazujący na niedoskonałości ludzkiego wzroku i odrobinie filmowej magii.

O iluzjach optycznych można pisać i pisać, pokazywać przykłady figur niemożliwych i kazać zastanawiać się nad tym, co tak naprawdę widzimy. Wbrew pozorom nie służą jedynie zaskoczeniu obserwatora. Znajdują też wiele praktycznych zastosowań, jak choćby w architekturze, gdzie budynki mogą wyglądać na większe niż w rzeczywistości lub w sztuce wystroju wnętrz, kiedy chcemy wizualnie powiększyć nasz salon.

Na nagranych przez użytkownika kryjącego się pod nazwą BrussPup zaprezentowanych poniżej filmikach nie ma się jednak co doszukiwać głębszych treści. Choć przedstawiają pewną prostą, zazwyczaj sprowadzającą się do naklejenia taśmy na ścianach, formę dekoracji pokoju, w rzeczywistości nabierają sensu jedynie w konkretnym miejscu pomieszczenia i to tylko wtedy, gdy patrzymy na nie pod odpowiednim kątem, najlepiej za pośrednictwem kamery.

Crazy Cube Illusion!

Jak widać, wystarczy odpowiednio umieścić na ścianach, suficie i podłodze elementy rysunku, a następnie w określony sposób ustawić kamerę. Jeżeli przeszlibyśmy się po takim pomieszczeniu, ujrzelibyśmy jedynie dziwaczne, abstrakcyjne i niesymetryczne wzory. Dopiero wykorzystując odpowiednie miejsce i kąt widzenia, jesteśmy w stanie zrozumieć, co tak naprawdę widzimy.

Pac-Man Illusion!

Autorstwo powyższego filmiku również należy do BrussPupa. Tym razem obiektem iluzji jest doskonale rozpoznawalny motyw z Pac-Mana. Zastosowano tu podobną metodę, tyle tylko, że uzupełniono ją o element obrazka, który w rzeczywistości jest zaledwie odbiciem w lustrze fragmentu rysunku.

X Room Illusion!

Ten pokój, choć może wyglądać na miejsce zbrodni, do którego dostęp jakiś początkujący policjant przez pomyłkę zakleił nie tą taśmą co trzeba, jest w rzeczywistości całkowicie otwarty i nic nie blokuje mu przejścia. To, co odbieramy jako linie ułożone w pionowy kształt "X", jest w rzeczywistości "dekoracją" ścian pomieszczenia.

Najnowszym dziełem BrussPupa jest neonowy kontroler od konsoli Nintendo Entertainment System, zwanej też Famicomem. Zasada działania jest identyczna, zmienił się jedynie materiał. Dla osiągnięcia tego efektu wykorzystano bowiem fosforyzujący papier.

Amazing Nintendo Illusion!

Na zakończenie gratka dla miłośników "Powrotu do Przyszłości": wykorzystujący tę samą technikę model DeLoreana.

Back to the Future optical illusion

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.