FluxJet pojedzie nawet 1000 km/h. Ruszają testy superszybkiego pociągu

Kanadyjski startup TransPod poinformował, że rozpoczyna testy niezwykłej technologii, która ma pozwolić nam w przyszłości podróżować transportem naziemnym z prędkością nawet do 1000 km/h.

FluxJet
FluxJet
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

FluxJet ma łączyć w sobie cechy samolotówpociągów, a jeżeli kanadyjska firma zrealizuje swoje plany, może to oznaczać rewolucję dla transportu, jaki znamy. Sama idea zakłada, że podróżni za niewielką opłatą będą mogli przemieszczać się z miasta do miasta tak szybko, że nie będzie to uciążliwe. Żeby to osiągnąć, TransPod planuje wykorzystać zupełnie nowy rodzaj napędu.

Pojazdy będą napędzane energią, pochodzącą ze źródeł odnawialnych i zostaną wyposażone w silniki i stabilizatory, dzięki którym rozpędzą się do 1000 km/h w trybie "ślizgowym". Kluczowe będzie także zastosowanie odpowiednich materiałów, które będą w stanie wytrzymać ogromne przeciążenie oraz temperatury generowane w trakcie tarcia. Dodatkowo ujawniono, że kapsuły będą poruszać się w specjalnie przygotowanych tunelach w warunkach obniżonego ciśnienia.

Startup planuje, że superszybka kolej połączy kanadyjskie metropolie. Pierwszy odcinek powstanie między Calgary i Edmonton w stanie Alberta. Miasta są oddzielone od siebie o ok. 300 km, co oznacza, że FluxJet pokona tę trasę w niecałe 18 minut. Rozwój tej superszybkiej kolei, zgodnie z obliczeniami kanadyjskich analityków, może pochłonąć nawet 20 mld dolarów.

Jednak poza niesamowitymi prędkościami osiąganymi przez FluxJet, ważne jest również to, że kolej ma być przystępna cenowo. TransPod chce, aby ceny biletu były o połowę mniejsze niż na samolot pomiędzy tymi samymi miastami. Dodatkowo pomysłodawcy chwalą się zastosowaniem wielu ekologicznych rozwiązań na każdym etapie produkcji. Jeżeli startup zrealizuje swój cel, to FluxJet będzie szybszy niż samolot pasażerski i nawet 3-4 razy szybszy niż inne superszybkie koleje.

Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.